a
HomeDom i wnętrzeJak poradzić sobie z segregacją śmieci?

Jak poradzić sobie z segregacją śmieci?

Jak poradzić sobie z segregacją śmieci?

Jak poradzić sobie z segregacją śmieci„Ustawa śmieciowa” od samego początku wzbudza skrajne uczucia. Należy jednak pamiętać, że ma ona na celu ochronę środowiska, co leży w interesie nas wszystkich. Do segregacji niezbędne są nam kosze i pojemniki na śmieci, jednak często nie mamy ich gdzie wstawić. Jak sobie z tym poradzić?

Segregacja śmieci w blokach…

Mieszkania w blokach zazwyczaj nie wyróżniają się dużym metrażem, zatem każdy centymetr jest w nich na wagę złota. Część z nas nie wyobraża sobie, że w małej kuchni mają znaleźć się jeszcze trzy pojemniki na śmieci. Z tego względu to właśnie mieszkańcy bloków najmniej chętnie segregują śmieci. Okazuje się jednak, że wszystko zależy wyłącznie od naszych dobrych chęci. Nawet na małym metrażu jesteśmy w stanie prowadzić podstawową segregację odpadów. W hipermarketach możemy kupić rewelacyjne kosze, które mają wydzielone komory na różnego rodzaju odpady. Często są dodatkowo oznaczone kolorami i naklejkami, które określają rodzaj odpadów, które mają znaleźć się w danej kolorze. Dzięki temu nawet najmłodsi nie będą mieli problemów z segregacją śmieci. Tego typu śmietniki bez trudu zmieszczą się w miejscu, w którym większość z nas ma kosz na śmieci, czyli pod zlewozmywakiem. Możemy także spróbować samodzielnie wyodrębnić w naszym koszu komory. Wystarczy przedzielić go ścianką, którą wykonać można z cienkiego materiału (np. pleksi). Jeżeli jednak nie chcemy wymieniać kosza na nowy, to na odpady wtórne możemy przeznaczyć przynajmniej osobny worek na śmieci. Niekoniecznie musi znajdować się w pobliżu kosza, trzymać możemy go w ustronnym miejscu, w którym nie będzie nam przeszkadzał. Zgniecione butelki nie zajmują dużo miejsca, podobnie jak puszki i makulatura.

…i w domkach jednorodzinnych

Dużo łatwiejsze zadanie mają właściciele domków wolnostojących, bowiem kosze na odpady mogą ustawić na podwórku. Większość firm zajmujących się wywozem nieczystości dostarcza pojemniki i worki na śmieci. Segregujemy szkło, papier oraz tworzywa sztuczne. Do osobnych kubłów należy wrzucać popiół, który wyciągamy z pieca. Posiadacze ogrodów powinni zastanowić się także na wygospodarowaniem miejsca na kompostownik. Wyrzucać można na niego resztki z kuchni i obierki, problemem nie będzie także utylizacja trawy, liści i gałęzi. W zamian uzyskamy niezastąpiony nawóz, który przyda nam się w pielęgnacji kwiatów i krzewów, wykorzystać można go także do nawożenia warzyw. Nie należy obawiać się nieprzyjemnych zapachów, które mogłyby doskwierać nam oraz naszym sąsiadom. Rozwiązaniem jest zakup gotowego kompostownika z pokrywą, które dodatkowo cechują się wysoką estetyką.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com