a
HomeCiekawePoradnik dla podróżników – gniazda elektryczne w różnych krajach

Poradnik dla podróżników – gniazda elektryczne w różnych krajach

Poradnik dla podróżników – gniazda elektryczne w różnych krajach

gniazdko elektryczneNiezależnie od tego, dokąd wybieramy się na wakacje, warto przed wyjazdem zapoznać się ze specyfiką gniazd elektrycznych w danym miejscu. Do kontaktów innych niż typowe (czytaj: spotykane np. w naszym kraju), warto dobrać adapter, który pozwoli nam na swobodne podłączenie telefonu, aparatu fotograficznego, tabletu, czy laptopa.

Uniwersalne adaptery do gniazdek – ciekawy, funkcjonalny gadżet dla turysty

Sklepy z elektroniką nierzadko mają w swym asortymencie rozmaite wielofunkcyjne przełączniki, które sprawiają, że nawet gniazdko elektryczne w Wietnamie, czy w Wenezueli, nie jest wcale straszne polskiemu turyście. Tego typu osprzęt pozwoli na dostosowanie wtyczki do gniazdka. Pamiętajmy jednak, by przed wojażami sprawdzić, czy urządzenia elektroniczne, których używamy na co dzień, są przystosowane do napięcia prądu, jaki zwyczajowo przepływa w instalacjach elektrycznych w danym kraju. Różnice w tym zakresie mogą spowodować, że gdy podłączymy nasz sprzęt (oczywiście, z pomocą adaptera), do gniazdka elektrycznego, może on ulec permanentnej awarii i być może nigdy już nie będziemy mogli go użyć. Zresztą pół biedy, gdy zepsuje się tylko elektronika – znacznie gorsze będzie zagrożenie naszego zdrowia i życia, które może wyniknąć wskutek takiej sytuacji: z prądem nie można w żaden sposób igrać!

W jakich krajach należy mieć się na baczności?

Lista elektrycznych anomalii jest dość spora. Czy wiedzieliście, dla przykładu, że w Szwajcarii gniazda elektryczne potrzebują wtyczki o trzech wąskich bolcach? Na szczęście na miejscu można dosłownie wszędzie nabyć stosowne przejściówki, zaś przezorni turyści zwykle zabierają ze sobą w podróż dodatkowo listwy z „europejskimi” gniazdami – wtedy adapter podłączymy tylko do wtyczki tego typu listwy, zaś resztę urządzeń podepniemy pod nasze znormalizowane gniazdka elektryczne.
O gniazdkach z Wielkiej Brytanii zapewne mieliśmy okazję przekonać się sami, czy też za pośrednictwem naszych znajomych lub rodzin. Często także z UK importowany jest sprzęt, do którego u nas, w polskich warunkach, trzeba użyć przejściówki, jeśli chcemy by urządzenia działały.
Kontakty elektryczne w kraju takim jak Wietnam to również ciekawa kwestia, poruszana oczywiście przez różne wydawnictwa dla turystów. Gdy jedziemy w jakiś bardziej odległy i egzotyczny zakątek, na którego temat niewiele sami wiemy, koniecznie sprawdźmy, jak wygląda tam kwestia dostępu do prądu. Dzięki temu unikniemy jakichkolwiek niemiłych niespodzianek, zaś sprawny, naładowany telefon i komputer zagwarantują nam łączność ze światem!

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com