a
HomeZdrowie i urodaRodzaje nart – jakie wybrać?

Rodzaje nart – jakie wybrać?

Rodzaje nart – jakie wybrać?

Na rynku istnieje wiele rodzajów nart. Nic więc dziwnego, że niejednokrotnie mamy problem z tym, jakie narty kraków wybrać dla siebie. Jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak dopasować sprzęt, skorzystajmy lepiej z porady fachowca. Źle dobrana wysokość nart i ich rodzaj może jedynie utrudnić nam jazdę i odebrać z niej całą przyjemność.

Jakie są rodzaje nart?

Do wyboru mamy przynajmniej kilka rodzajów nart. Pierwszym z nich są narty kraków typu easy. Są one przeznaczone dla osób początkujących. Charakteryzują się miękkością i lekkością. Ich budowa daje możliwość łatwego manewrowania, co jest szczególnie istotne zwłaszcza na początku „kariery” narciarskiej.

Kolejny typ, to narty allround. Są one najpopularniejsze wśród narciarzy. Dedykowane tym na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym dla których komfort i lekkość jazdy, to podstawa.

Narty allmountain/ Cross to rodzaj nart, który sprawdzi się w praktycznie każdych warunkach na stoku. Nie straszne im zaspy, jak i również oblodzenie na stoku. Z łatwością sobie z nimi poradzą.

Na rynku dostępne są także narty kraków dedykowane kobietom, jak i narty typu race – przeznaczone do wyścigów na stokach. Narty serwisowe, które są ostatnim typem nart zjazdowych powstały z myślą o profesjonalistach i posiadają specjalne przystosowania, dzięki którym sportowcy mogą wciąż pobijać swoje rekordy.

Na samym końcu możemy wspomnieć o coraz bardziej popularnych nartach biegowych, które jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone do „biegania” po specjalnie przygotowanych do tego polanach.

Narty nowe czy używane – które kupić?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Jeżeli jesteśmy początkującymi narciarzami, to warto zainwestować w używany sprzęt albo w ogóle skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Takie rozwiązanie jest dużo bezpieczniejsze ponieważ na początku nie wiemy na pewno, czy złapiemy przysłowiowego bakcyla do nart, dlatego lepiej to na początku sprawdzić.

Czy sprzęt narciarski jest drogi?

Otóż zależy to od marki danego sprzętu, a także tego czy jest on nowy, czy używany. Nie mniej jednak sprzęt narciarski możemy zaliczyć zdecydowanie do droższych. Buty wraz z deskami narciarskimi, do tego kijki i ubiór narciarza to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Oczywiście mówimy o zupełnie nowych rzeczach. W przypadku tych używanych, mogą być one zdecydowanie tańsze, choć i tak powinniśmy się przygotować na większy wydatek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://agasport.com.pl/narty-cat-2 – narty Kraków

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com