W jaki sposób motywować siebie i innych do nauki?
Odpowiednia motywacja to nierzadko klucz do sukcesu! To zagadnienie dotyczy zarówno dzieci, młodzieży i dorosłych – każdego, kto ma w sposób bezpośredni lub pośredni styczność z nauką. Każdy potrzebuje nieco innej motywacji, nagrody czy innych efektów nauki. Wszyscy ludzie różnią się od siebie nawzajem, ale pewne grupy mają podobne potrzeby i satysfakcjonują ich te same osiągnięcia. W poniższym artykule postaram się spojrzeć na ten temat z różnych perspektyw, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie!
1. Odpowiednia motywacja dla dzieci.
Dzieciom zależy na natychmiastowych efektach i nagrodach. Oczywiście małe dziecko samo w sobie nie jest w stanie motywować się do nauki – w tym wypadku to rola rodziców lub nauczycieli. Należy wspólnie wyznaczyć pożądane cele – dość łatwe do zrealizowania. Po osiągnięciu każdego z nich dziecko powinno otrzymać małą nagrodę.
2. Odpowiednia motywacja dla nastolatka.
Młodzież zwykle także nie jest skora do nauki. Oczywiście są osoby, których zupełnie nie trzeba do tego nakłaniać, ale jednak zdecydowana większość nastolatków woli pożytkować energię inaczej. W tym przypadku możemy pokusić się o różne nagrody zależne od czasu i wysiłku poświęconego nauce. Począwszy od małych nagród i pochwał za drobne osiągnięcia, a skończywszy na większych gratyfikacjach za szczególne wyczyny.
Warto jednak wzbudzać w nastolatkach chęć do samodzielnej nauki. Trzeba przyzwyczajać ich do tego, że nie wszystko przynosi widoczne i namacalne efekty w krótkim czasie, a na większość wynikających z nauki należy długo poczekać.
Droga młodzieży, która czyta ten artykuł – spróbujcie spojrzeć na naukę trochę szerzej niż przez pryzmat ocen, kartkówek i sprawdzianów. Pomyślcie co możecie dzięki temu kiedyś osiągnąć. Możecie również porozmawiać z kimś bardziej doświadczonym życiowo, kto wyjaśni Wam dlaczego nauka jest tak ważna w życiu człowieka.
3. Odpowiednia motywacja dla osoby dorosłej.
Jako dorosły człowiek powinieneś wiedzieć co chcesz osiągnąć za sprawą nauki. Jeśli masz problem z samodzielną nauką, która nie jest zorganizowana, spróbuj opracować plan działania. Wyznacz sobie główny cel, który chcesz osiągnąć dzięki nauce. Może to być awans w pracy lub zmiana dotychczasowego zajęcia – to kwestia bardzo indywidualna, którą musisz określić samodzielnie. Kolejnym krokiem jest opracowanie listy mniejszych celów, które pomogą Ci dotrzeć na sam szczyt – do głównego, obranego przez siebie osiągnięcia. Im więcej mniejszych kroczków zaplanujesz, tym łatwiej będzie Ci zachować systematyczność, ponieważ będziesz motywowany dość szybkim odnoszeniem małych sukcesów.
Artykuł powstał przy współpracy z: Speakin.pl