a
HomeCiekaweWybieramy biuro rachunkowe

Wybieramy biuro rachunkowe

Wybieramy biuro rachunkowe

Wybieramy biuro rachunkoweNa rynku usług księgowych panuje ogromna konkurencja. Wybierając biuro rachunkowe, należy zatem dobrze zastanowić się nad ofertą, która jest nam składana. Mimo zatrudnienia księgowego odpowiedzialność za wszelkie niedociągnięcia i błędy, spoczywa na właścicielu firmy. Z tego względu dobrze wybrać biuro rzetelne, które nie wpędzi nas w kłopoty.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Rachunkowość to prowadzenie ewidencji dla celów podatkowych. W wypadku firm opiera się ona o prowadzenie KPiR oraz archiwizację dokumentów finansowych. Oferty biur rachunkowych często wykraczają jednak poza podstawową definicję rachunkowości. Ze względu na dużą konkurencję, każde przedsiębiorstwo stara się wybić czymś szczególnym, sprawiając, że to właśnie ich oferta okaże się najlepsza.

Biura rachunkowe proponują najczęściej:

– doradztwo z zakresu zakładania firmy, optymalizacji kosztów, a także wyboru formy opodatkowania,

– reprezentowanie zleceniodawcy w postępowaniach podatkowych,

– korygowanie błędów, popełnionych przez wcześniej zatrudnione biura, lub podatnika, który sam się rozliczał,

– nowoczesne narzędzia do fakturowania i prowadzenia księgowości online,

– sporządzanie i weryfikowanie umów cywilnoprawnych,

– prowadzenie dokumentacji kadr i płac,

– audyty dokumentacji firmowej.

Wśród bogactwa ofert i możliwości proponowanych przez biura rachunkowe, jest kilka najważniejszych cech, które decydują o jakości firmy:

Cena

Niska cena nie idzie w parze z wysoką jakością. Jeśli biuro księgowe oferuje wykonywanie usług za podejrzanie niską kwotę, może to oznaczać, że nie zatrudnia profesjonalistów. W księgowości najbardziej liczy się rzetelność, a nie zakres świadczonych usług.

Długość i zakres wsparcia

Wiele profesjonalnych biur księgowych bierze pod uwagę fakt, iż działalność gospodarcza, prowadzona zwłaszcza przez osoby indywidualne, nie ogranicza się do godzin prac biura. Z tego względu księgowi wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i umożliwiają im konsultacje w niestandardowych godzinach pracy. Elastyczny czas funkcjonowania biura zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania pomocy od razu w chwili zaistnienia problemu.

Kanały komunikacji

Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób biuro kontaktuje się ze swoimi klientami. Oczywiście każda opcja ma swoje plusy i minusy. Biura zapewniające księgowość internetową najczęściej kontaktują się ze swoimi zleceniodawcami za pomocą usług kurierskich. Poprzez wdrożenie platformy do prowadzenia księgowości, umożliwiają one także szybką wymianę dokumentacji i natychmiastową obsługę. Ten sposób prowadzenia działalności wymusza jednak brak indywidualizacji klienta. Każdy traktowany jest w taki sam sposób. Uniemożliwia to także osobisty kontakt z księgowym. Ciężko powiedzieć, która opcja jest lepsza. Przy wyborze biura warto zwrócić uwagę na konsekwencję działania i współpracę z profesjonalnymi podwykonawcami.

Dostępność dokumentacji

Nowoczesne biura rachunkowe prowadzą swoje działania przez internet. Często skanują dokumenty i zapewniają dostęp do nich poprzez platformę lub specjalny program, przez 24 h na dobę. Gwarantuje to otrzymanie przekazanego wcześniej dokumentu dokładnie w chwili, kiedy okazuje się on potrzebny przedsiębiorcy.

Zakres odpowiedzialności

Podpisując umowę z biurem księgowym warto zapoznać się z tym, jaki zakres odpowiedzialności za ewentualne błędy w rachunkach przewiduje dokument. Często niska cena usług księgowych, wiąże się z brakiem jakiejkolwiek odpowiedzialności lub reprezentacji właściciela firmy przed ważnymi urzędami.

Częstokroć cechą decydującą o wyborze biura okazuje się opinia. Warto zapoznać się ze zdaniem osób, które korzystają z usług danego przedsiębiorstwa, a szczególnie z informacjami pochodzącymi od tych firm, które tę współpracę zakończyły. Mając na uwadze wszystkie te dane, można swobodnie podjąć decyzję o wyborze biura rachunkowego.

Źródło: www.cafefinance.pl

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com