a
HomeCiekaweRPG – gra tocząca się w naszych głowach

RPG – gra tocząca się w naszych głowach

RPG – gra tocząca się w naszych głowach

Gry fabularne, zwane z angielskiego RPG (ang. Role Playing Game), a czasami również grami wyobraźni – hobby, które przez całe lata było dość niszowe. Do tej pory bardzo wielu ludziom kojarzy się ono z grupą ludzi, przebraną w dziwne stroje (których obowiązkowym elementem są długie płaszcze z kapturami), siedzącą przy okrągłym stole, w otoczeniu płonących świec i mrocznej muzyki. Oczywiście, to tylko jeden z wielu stereotypów. A jak to wygląda naprawdę?

Gra fabularna – o co chodzi?

Zanim człowiek zagłębi się w rozgrywkę, warto, by orientował się w podstawowych pojęciach. W końcu większość stereotypów bierze się z braku wiedzy i niechęci, opartej na błędnym obrazie jakiejś dziedziny. Jednak wiedzę zawsze można zdobyć, a niechęć przełamać. I wtedy może się okazać, że gry fabularne to całkiem przyjemna i bardzo rozwijająca rozrywka, która zbliża do siebie ludzi i pozwala na to, by oderwać się od komputera, telefonu czy telewizji. A takie chwile są cenne, gdyż w dzisiejszych czasach zdarzają się coraz rzadziej. Warto więc je celebrować. Czym zatem jest gra fabularna? Mówiąc najprościej, to gra, która rozgrywa się głównie w wyobraźni jej uczestników. Poszczególne osoby wcielają się w role określonych wcześniej postaci i przeżywają przygody w wymyślonej rzeczywistości. Nad scenariuszem rozgrywki i światem przedstawionym czuwa inna osoba – tak zwany Mistrzem Gry, który stwarza dla graczy różne przygody, różne zadania i przeszkody, dbając cały czas o ich jak najbardziej realny (w ramach wymyślonej rzeczywistości) nastrój. Informacje na temat zabiegów, za pomocą których można stworzyć odpowiednią atmosferę do gry, znajdują się też w artykule na portalu kreatywna.pl.

Różne konwencje klimatycznej rozgrywki

Gry RPG są bardzo zróżnicowane. Dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Światy, w których rozgrywają się dane gry, utrzymane są w pewnej konwencji. Dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku filmów czy literatury. Dlatego można wyróżnić takie konwencje, jak:

– science-fiction
– fantasy
– horror
– superhero

Lista ta w żaden sposób nie jest wyczerpująca. W końcu, istotą wspomnianych gier jest to, że ich istotę ogranicza tylko wyobraźnia. Dlatego na potrzeby rozgrywki można bez większych problemów wejść w świat przedstawiony konkretnej książki czy też ulubionego filmu bądź serialu. A nawet sięgnąć po tematykę historyczną. Wszystko jest możliwe. A dodatkowo też bardzo rozwijające – w końcu żeby sprawnie poruszać się w konkretnej scenerii, np. w konwencji rodem z powieści Sienkiewicza, trzeba mieć sporą wiedzę na temat ówczesnych realiów.

Zobacz też: Wirtualna rzeczywistość napędza rozwój rynku komputerowego

Co jest potrzebne do rozpoczęcia gry?

Żeby móc w pełni cieszyć się rozgrywką, poza pomysłem na scenariusz, trzeba mieć również sprawdzone towarzystwo, które chętnie zanurzy się w atmosferę, przyjmie konwencję takiej rozrywki. Poza tym, przydatny będzie podręcznik (na rynku dostępnych jest wiele ksiąg do gier RPG, w najróżniejszych rodzajach), kostki, których liczba ścian wahać się może od 4 do 20, oraz wypełnione karty postaci. Te ostatnie są niezwykle ważne, bo to one właśnie definiują bohatera, w którego wcieli się gracz podczas całej sesji. Osoby samodzielnie bądź z pomocą Mistrza Gry tworzą sobie postać, której cechy nanoszą na swoje karty. Gdy to wszystko zostanie już zrobione – będzie można zacząć grać wedle przygotowanego wcześniej przez Mistrza Gry scenariusza.

Źródło: infoss

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com

live url live url https://4sch.pl/ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-designu-i-wydajnosci/