a
HomeDom i wnętrzeBateria umywalkowa – jaką kupić?

Bateria umywalkowa – jaką kupić?

Bateria umywalkowa – jaką kupić?

05 bateria umywalkowaWybór odpowiedniej baterii umywalkowej nie zawsze jest sprawą prostą – zwłaszcza jeśli chcielibyśmy, by nasza bateria była nie tylko estetyczna, pasowała do wnętrza, a jednocześnie była funkcjonalna i oszczędna. Oto podstawowe pytanie, które powinniśmy zadać sobie przy wyborze satysfakcjonującej nas umywalki.

 Jaki rozmiar?

O tym, czy dana bateria umywalkowa okaże się właściwym wyborem, przede wszystkim zadecyduje jej współpraca z umywalką. Obydwa komponenty powinniśmy dobierać pod siebie, a więc wielkość baterii należy dobrać adekwatnie do wielkości umywalki. Najważniejszą rolę w tym duecie będzie odgrywać kształt i wielkość wylewki. Jej wylot powinien padać w najniższy punkt umywalki, a więc prosto w odpływ, inaczej istnieje zagrożenie, że woda będzie chlapać.

 Ścienna czy stojąca?

Innym problemem jest decyzja między baterią ścienną a stojącą. Przeważnie problem jest rozwiązany za nas, często bowiem w starszych domach wylot wody jest już na wysokości baterii, więc by zamontować baterie stojącą, musielibyśmy solidnie przebudować hydraulikę naszego domu, przeważnie nie będzie nam się to opłacać, nawet jeśli bateria stojąca jest nieco bardziej praktyczna. Jej walory funkcjonalne wynikają z tego, że po zamontowaniu bateria wraz z umywalką stanowi jednolitą całość, nawet po przesunięciu całej umywalki.

 Tradycyjne czy z mieszaczem?

Z biegiem lat coraz rzadziej spotyka się tradycyjne dwukurkowe baterie, nie znaczy to, że już wkrótce przejdą one zupełnie do lamusa. Jest wśród nich bowiem nurt niezwykle stylowych baterii retro, których walory estetyczne z pewnością jeszcze długo będą doceniane. Jakkolwiek baterie tradycyjne mają jedną podstawową wadę: są mało oszczędne. Baterie z mieszaczem bowiem, pozwalają zaoszczędzić nawet 30% wody.

 W służbie oszczędności

Oszczędność wody jest ważna, dlatego powinno się robić wszystko w tym kierunku, jest to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale również opłacalne. Oprócz wspomnianych mieszaczy, wśród baterii znajdziemy jeszcze kilka innych sposobów na oszczędzanie. Jednym z nich perlator, który zwiększa objętość wody, innym zaś tzw. ekoprzycisk, oraz inne podobne patenty mające na celu regulację strumienia wody. Będąc więc w porządnym hipermarkecie budowlanym zapytajmy o tego typu udogodnienia.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com