a
HomeCiekaweBezprzewodowe ładowarki do telefonów

Bezprzewodowe ładowarki do telefonów

Bezprzewodowe ładowarki do telefonów

Ładowarki te mogą zasilać wszystkie kompatybilne urządzenia przenośne z logo Qi. Oprócz telefonów komórkowych, smartfonów i odtwarzaczy multimedialnych któregoś dnia zaliczać się do nich będą inne przedmioty gospodarstwa domowego, takie jak elektryczne szczoteczki do zębów, śrubokręty akumulatorowe, kieszonkowe latarki, aparaty słuchowe, kamery cyfrowe czy piloty.

Pod koniec 2008 roku WPC rozpoczęło prace nad pierwszym standardem małej mocy (low power), od kwietnia firmy członkowskie miały już dostęp do pierwszych projektów specyfikacji. Teraz, jak informuje WPC, trzyczęściowy standard jest już gotowy w całości, a część pierwszą będzie można pobrać, począwszy od 30 sierpnia.

Na razie WPC nie podaje konkretnych terminów pojawienia się na rynku pierwszych urządzeń ładujących i przenośnych kompatybilnych ze standardem Qi. W sierpniu jednak mają się rozpocząć testy kompatybilności. Będą one – inaczej niż w przypadku sporej części innych specyfikacji – przeprowadzone przez niezależne laboratoria testowe.

Zasada bezprzewodowego ładowania jest stosowana już od dziesięcioleci, np. w elektrycznych szczoteczkach do zębów, i nie jest uważana za zbyt wydajną. WPC obiecuje jednak skuteczność w przesyle energii na poziomie 70 procent, wyjątkowo niskie zapotrzebowanie urządzeń na energię w trybie czuwania oraz dodatkowy pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Jak twierdzą przedstawiciele WPC, jedna ładowarka skonstruowana według specyfikacji Qi może zastąpić wiele typowych nieustandaryzowanych urządzeń ładujących.

Jeśli chodzi o smartfony, producenci już teraz sprzedają urządzenia z wtyczką mikroUSB, choć czasem ładowarki te działają wolniej niż dostarczane w komplecie zasilacze, w których prąd ma natężenie ponad 0,5 ampera.

Nad bezprzewodowym przesyłem prądu o znacznie wyższej mocy pracuje obecnie wiele firm, w tym między innymi Intel, Kontenda, a także Dell, Powercast i Sony.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com