a
HomeCiekaweBiała Woda – niezwykłe miejsce w Pieninach

Biała Woda – niezwykłe miejsce w Pieninach

Biała Woda – niezwykłe miejsce w Pieninach

poland-401341_1280Biała Woda to dolina i wieść położona na wschód od Szczawnicy. To równocześnie jedno z tych miejsc, o których się nigdy nie zapomina, jeśli się w nich było chociaż raz.

Cztery wsie leżące w regionie Biała Woda, Szlachtowa, Jaworki i Czarna Woda były swego czasu najdalej wysuniętą na zachód Polski enklawą osadnictwa ruskiego – tworząc tak zwaną Ruś Szlachtowską. Po dziś dzień możemy podziwiać pozostałości tamtych czasów – niezwykłe cerkwie w Jaworkach i Szlachtowej.

Rezerwat Biała Woda

Rezerwat krajobrazowy został utworzony na tych terenach już w 1963, żeby chronić niezwykłe bogactwo przyrodnicze tych terenów i pozostałości po wcześniejszych mieszkańcach. Spotkać tu możemy rośliny reliktowe, które w Polsce znajdziemy jeszcze tylko w Tatrach – chociażby dębik ośmiopłatkowy.

Spacer po dolinie

Dolina Biała Woda to idealne miejsce do spacerów – nad potokiem wniesiono niewielkie mostki, a wzdłuż niego możemy poruszać się wygodną ścieżką. Umożliwi nam to podziwianie nie tylko wyjątkowej flory, ale także niezwykłych formacji skalnych ­– godna uwagi jest zwłaszcza Smolegowa Skała na samym początku trasy.

Gdzie spać?

Polecamy pensjonat Skalny w Szczawnicy.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com