a
HomeCiekaweCharytatywne SMS-y w końcu bez VAT-u!

Charytatywne SMS-y w końcu bez VAT-u!

Charytatywne SMS-y w końcu bez VAT-u!

W końcu jednak wiadomo: jeszcze w maju wydane zostanie rozporządzenie zwalniające z VAT charytatywne SMS-y.

W informacji dla PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział:

Istotnym elementem gromadzenia środków przez organizacje charytatywne jest ustawa o zbiórkach publicznych i ustawa o pożytku publicznym. Dlatego przyjęliśmy, że akcja ma mieć charakter zbiórki publicznej, a organizacje otrzymujące pieniądze powinny mieć status organizacji pożytku publicznego.

Warunkiem zwolnieni z VAT dobroczynnych SMS-ów i połączeń telefonicznych będzie m.in. prowadzenie akcji charytatywnej w ramach tzw. zbiórki publicznej.

Wiceminister zaznaczył też jednak, że z przyczyn technicznych zwolnienie nie obejmie SMS-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę. To akurat kiepska wiadomość, jako że jednak spora część wysyłanych wiadomości pochodzi właśnie od klientów ofert pre-paid.

Wycofano się przy tym z warunku, że operator telekomunikacyjny świadczący usługę dla organizacji pożytku publicznego nie może pobierać za nią wynagrodzenia. Jeżeli umowa między organizacją i operatorem będzie zawierać możliwość uzyskiwania prowizji, zostanie to uwzględnione – jednak kwota ta zostanie już normalnie opodatkowana.

Rozporządzenie wydane zostanie jeszcze w tym miesiącu, a w życie wejść ma 60 dni po publikacji. Ministerstwo Finansów szacuje, że budżet państwa straci na tym około 10-12 milionów złotych rocznie. Nie przejmowałabym się tym jednak, bo są to pieniądze, które z kolei zyskają osoby potrzebujące.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com