a
HomeCiekaweCoś więcej niż środek płatniczy

Coś więcej niż środek płatniczy

Coś więcej niż środek płatniczy

coś-więcej-niż-środek-płatniczyŚwiatem rządzi pieniądz. Oczywiście większość osób widzi w nim jedynie środek płatniczy, jednak dla wielu monety są czymś więcej. To przede wszystkim kawałek historii, ujęty w niezwykłą formę. Choć o numizmatyce głośno się nie mówi, to jest, żyje i ma się całkiem świetnie, a co więcej, z każdym dniem zdobywa nowych wielbicieli.

Historia oczami monet

Monety i medale to nie tylko ładne świecidełka, służące kolekcjonowaniu, to przede wszystkim historia opowiedziana w trochę inny sposób. Kto wiedział, że w okresie I Rzeczpospolitej monety i ich ikonografie miały przede wszystkim wartość marketingową, gdyż ich zadaniem było ukazanie praw dynastii Jagiellonów do tronu polskiego i litewskiego, a Zygmunt III Waza zasłynął nie tylko z tego, że przeniósł stolice do warszawy, ale również z tego, że wybił najwięcej monet? Albo to, że pierwszą złotą monetą w Polsce była ta wybita przez Władysława Łokietka, zaś pierwsza złotówka została wybita w 1564 r. i był to półkopek Zygmunta Augusta? Tego wszystkiego dowiedzieć się można dzięki numizmatyce. Każda moneta niesie za sobą jakieś informacje, których nie wyczytamy w podręcznikach do historii. Właśnie powstają całe kolekcje, które są tak ważne, pożądane i wciągające. W końcu nikt nie poprzestaje oglądania serialu na pierwszym odcinku.

Coś więcej niż kolekcja

W jaki sposób budować swoją kolekcję? Jest na to kilka sposobów. Giełdy staroci, antykwariaty z monetami. Bardzo pomocny jest również Internet. Dzisiaj coraz większym zaufaniem cieszą się portale, które nie tylko sprzedają monety, ale pomagają również odnaleźć trudno dostępne okazy. Dlatego dużą popularnością cieszą się kolekcje Skarbnica Narodowa, czy te oferowane przez Narodowy Bank Polski. Numizmatyka przyciąga wielu pasjonatów, którzy tworzą całe społeczności. Nie tylko wymieniają się monetami, ale przede wszystkim opowiadają ich historię, udzielają informacji, pomagają, i spotykają się, a czasem nawet przyjaźnią. Numizmatyka dla nich to nie tylko pasja, ale część ich osobowości.

Jak się okazuje pieniądz w dzisiejszych czasach ma nie tylko wartość materialną, ale przede wszystkim duchową, a co więcej zbliża ludzi. Numizmatyka to pasja, która żyje. Wiele rzeczy przemija, ale numizmatyka wciąż cieszy się niezmienioną popularnością.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com