a
HomeZdrowie i urodaBędę mamą!

Będę mamą!

Będę mamą!

Niedawno dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Choć trudno w to uwierzyć, tam w środku tętni już źródło maleńkiego życia. Każdego ranka stajesz przed lustrem i patrzysz, czy Twój brzuch powiększa się. Choć na to jeszcze za wcześnie, zaczynasz oglądać ubranka dla bobasów. Wieść o ciąży napełniła Cię ogromną radością, ale również strachem. Boisz się, że strasznie przytyjesz, że Twój poród będzie ciężki i że coś stanie się maleństwu. Od tej pory nie jesteś już bowiem odpowiedzialna tylko za siebie…

Rodowe historie

Mówi się, że połowa sukcesu to dobre nastawienie. W ciąży równie ważne jest Twóje samopoczucie. Dlatego istotne jest byś niepotrzebnie się nie stresowała. Nie słuchaj więc wybujałych fantazji swoich dalekich ciotek o tym, jak rodziły dzieci w domu lub wozie zaprzęgniętym w konie. Bierz wszystko z odpowiednią dozą dystansu. Starsi ludzie lubią wracać do czasów młodości i nierzadko je ubarwiają. Z drugiej strony, wykorzystaj ich wiedzę i doświadczenie, ale nie po to, by się zamartwiać.

Kalendarzyk ciąży

W dokładnym prześledzeniu etapów ciąży pomoże Ci również kalendarz ciążowy. Znajdziesz go na każdej stronie internetowej poświęconej ciąży i rodzicielstwu. Kalendarzyk dokładnie opisuje, miesiąc po miesiącu, zmiany zachodzące w ciele kobiety oraz płodu. Dowiesz się też, czego unikać w danym miesiącu oraz jakie suplementy zażywać, by Twoje dziecko było zdrowe. Dzięki temu będziesz przygotowana na wszelkie niespodzianki z powodu ciąży, na przykład omdlenia, pojawiające się przebarwienia skóry, nadmierne zmęczenie etc., które nie będą stanowiły już tak wielkiego powodu do niepokoju. Kiedy Ty będziesz spokojniejsza, Twoje maleństwo w brzuszku będzie szczęśliwsze.

Najważniejsze jest wsparcie

Kobieta w „błogosławionym stanie” wymaga szczególnej opieki. Tutaj największą rolę odgrywa oczywiście partner, ojciec dziecka. Choć to kobieta nosi malucha w sobie, odpowiedzialność powinna być dzielona na dwoje. Prawdziwy tatuś przeżywa ciążę razem z Tobą i robi wszystko, byś przeszła ją jak najlepiej. Spełnia wszystkie Twoje zachcianki, znosi kaprysy i wahania nastrojów, nie pozwala dźwigać bagaży, podtrzymuje Cię, gdy wchodzisz po schodach, robi zakupy. Ale by takim być, musi również być świadomy tego, co przechodzisz. Zapoznaj go więc z kalendarzykiem ciąży, mówiąc, że możesz mieć wahania nastrojów, być rozdrażniona, zemdleć lub wymiotować. Tylko w taki sposób zyskasz jego zrozumienie i współczucie.

Share With:
Tags

BozenaKowalczyk@dayrep.com