a
HomeCiekaweCzujniki nacisku z nowoczesnych urządzeniach

Czujniki nacisku z nowoczesnych urządzeniach

Czujniki nacisku z nowoczesnych urządzeniach

 

Rozwój technologiczny umożliwia obecnie wykorzystywanie najróżniejszych czujników nie tylko w specjalistycznych maszynach. Coraz częściej nowoczesne i precyzyjne rozwiązania znajdują zastosowanie w urządzeniach ogólnodostępnych.

Czujniki nacisku w domowych urządzeniach

Mało kto wyobraża sobie łazienkę bez wagi. Waga łazienkowa stała się niemal obowiązkowym elementem wystroju. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jej precyzyjne działanie umożliwia maleńkie urządzenie nazywane tensometrem.

Tensometr to inaczej czujnik nacisku. Urządzenie to zamienia energię mechaniczną na elektryczną. Wykorzystuje siłę nacisku na daną powierzchnię, zamieniając ją na sygnał elektryczny. Dzięki czemu możliwe jest odczytanie na liczniku wagi.

Kolejnym urządzeniem wykorzystującym czujnik nacisku jest szczoteczka elektryczna. Coraz więcej osób korzysta ze szczoteczek elektrycznych. Decydując się na zakup takiej szczoteczki, warto sprawdzić czy posiada ona tensometr. Czujnik nacisku w szczoteczkach chroni płytkę zębów przed nadmiernym szorowaniem. Dzięki tensometrowi, użytkownik zostaje poinformowany o nieodpowiedniej sile szczotkowania.

Jak działa tensometr?

Czujnik nacisku to niewielkie urządzenie o ogromnym znaczeniu. Skala jego zastosowań jest bardzo duża. Działanie tego urządzenia polega na zamianie energii mechanicznej na elektryczną. Nacisk na płytkę pomiarową, powoduje jej odkształcenie. Na tej podstawie można zmierzyć siłę nacisku. Siła mechaniczna zostaje zamieniona na sygnał elektryczny informujący o wartościach.

Współczesne rozwiązania umożliwiają tensometrom pracę zarówno w wysokich temperaturach jak i ciśnieniach. Dodatkowo urządzenia te są niezwykle odporne na wstrząsy i uszkodzenia. Jednak nie warto kupować używanego tensometru. W przypadku konieczności wymiany czujnika nacisku na nowy, należy kupić go u sprawdzonego sprzedawcy. Tensometr może łatwo ulec uszkodzeniu przy nieodpowiednim użytkowaniu.

Zwiększone bezpieczeństwo dzięki czujnikom nacisku

Zabezpieczenie domów to dla wielu ludzi bardzo ważna rzecz. W obecnych czasach dbanie o bezpieczeństwo swojego dobytku wygląda inaczej niż dawniej. Ludzie stawiają teraz na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Kamery z funkcją wykrywania ruchu czy czujniki laserowe to tylko niektóre ze współczesnych rozwiązań w walce z włamaniami.

Coraz częściej ludzie chronią swoją własność w sposób mniej oczywisty. Kamery są łatwe do zauważenia. Istnieje natomiast coś, czego nie zauważy żaden złodziej. Systemy alarmowe opierające swoje działanie na czujnikach nacisku ukrytych pod ziemią to znakomity sposób na ochronę mienia.

Czujniki ruchu ukryte są pod ziemią, są więc niewidoczne. Pas bezpieczeństwa stworzony z czujników ma szerokość prawie dwóch metrów. Dlatego włamywacz z pewnością na niego nadepnie. Wówczas czujniki nacisku połączone ze sobą kablami, poinformują właściciela posesji o próbie włamania. Rozwiązanie takie staje się coraz bardziej popularne w systemach zabezpieczeń mienia.

Czujniki nacisku to bardzo przydatne urządzenia. Mimo swoich niewielkich rozmiarów cechują się ogromną funkcjonalnością. Nic więc dziwnego w tym, że tensometry znajdują zastosowanie zarówno w maszynach przemysłowych, jak i w urządzeniach gospodarstwa domowego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujnik nacisku.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com