Hyundai i20, idealny w mieście
Hyundai i20 jest klasyfikowane w segmencie B, jako „subkompaktowe”. Doskonale nadaje się do jazdy po mieście, ale nieźle radzi sobie również w trasie. Hyundai i20 koszty eksploatacji generuje przy tym stosunkowo niskie. Auto posiada charakterystyczny wygląd, który zawdzięcza niemieckim projektantom, klapę bagażnika wyprofilowaną pod określonym kątem, przetłoczenia na linii bocznej, jak i na masce, a także reflektory o przyjemnym, łezkowatym kształcie. W przypadku wnętrza, warto zwrócić uwagę, iż obsługa samochodu nie nastręcza trudności nawet mało doświadczonym kierowcom. Funkcjonalność, przestronność (wygodne fotele, dużo miejsca wewnątrz kabiny) oraz praktyczność (czytelne zegary, dobra widoczność etc.) stanowią jednak pewnego rodzaju rekompensatę. Materiały wykorzystane przy tworzeniu wnętrza nie porażają bowiem jakością. Jak na samochód tych gabarytów (które i tak w przypadku II generacji produkowanej od 2014 roku zwiększono), Hyundai i20 posiada całkiem przestronny bagażnik o pojemności 326 l (a po złożeniu siedzeń może osiągnąć 1042 litry).
Walorem (także w opiniach kierowców) Hyundai i20 jest ilość wariantów wyposażenia do wyboru. Koszty są przy tym na tyle zróżnicowane, że każdy może dopasować do siebie korzystną ofertę. Moc auta może wynieść od 75KM do 100 KM – w zależności od tego na jaki zdecydujemy się silnik. Hyundai i20 jest dostępny w wersji 3 – i 5 – drzwiowej. Można wybrać model z automatyczną 4 – biegową skrzynią, 6-cio bądź 5 – biegową, manualną. Wśród dodatkowych elementów wyposażenia Hyundai i20 posiada imponujący wachlarz wariantów do wyboru. W ramach zwiększenia komfortu można na przykład zdecydować się na: komputer pokładowy, podgrzewanie kierownicy, podgrzewanie foteli, nawigację satelitarną, kamerę cofania we wstecznym lusterku, skórzaną tapicerkę. W wersji standardowej kierowcy mogą liczyć natomiast na 2 poduszki powietrzne i kurtyny boczne, system ABS i EBD oraz układ ESP. Dzięki takiemu wyposażeniu Hyundai i20 gwarantuje bezpieczną jazdę. Komfort podróży, poza wspomnianym przestronnym wnętrzem zapewnia natomiast klimatyzacja (manualna), elektrycznie regulowane przednie szyby, a także zestaw audio o przyzwoitych parametrach, posiadający sterowanie z kierownicy. Zaletą niewielkiego modelu, jakim jest Hyundai i20, pozostaje stosunkowo niskie spalanie. Dotyczy ono zarówno I jak i II generacji samochodu i wynosi średnio 6 -7 l /100 km, ale może zejść do 5,5 l / 100 km. Producent sugeruje co prawda niższe wartości (4,1 l /100 km) – lecz by takowe osiągnąć trzeba mieć wypracowany oszczędny styl jazdy.
Jakie są słabe strony modelu i20? Kompaktowy Hyundai z pewnością stanowi auto miejskie, gorzej natomiast wypada przy wysokich prędkościach, przy licznych zakrętach – ogólnie – w trasie bardziej wymagającej, niż przejazd z punktu A do punktu B. Zawieszenie nie stanowi aż tak wytrzymałej konstrukcji, by ryzykować jazdę po wertepach – nie takie jest jednak przeznaczenie Hyundai i20. To samochód zaprojektowany z myślą o użytkownikach dróg miejskich, łatwo nim zaparkować, na pochwałę zasługują też przekładnie, zarówno w manualnym, jak i automatycznym wariancie. Znacznie ułatwia to poruszanie się po mieście, a samochód czyni konkurencyjnym egzemplarzem na rynku motoryzacyjnym.