a
HomeCiekaweW jaki sposób i kiedy najlepiej czyścić elewację?

W jaki sposób i kiedy najlepiej czyścić elewację?

W jaki sposób i kiedy najlepiej czyścić elewację?

new-york-690868_1280Okresowa konserwacja budynków mieszkalnych jak i przemysłowych jest konieczna przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Prócz tego jednak niebagatelne znaczenie ma estetyka, zwłaszcza w centrach miast, ale nie tylko. Prace konserwatorskie obejmują nie tylko wykonywanie potrzebnych napraw, ale też działania mające na celu utrzymanie powierzchni pionowych i poziomych w schludnym stanie.

Kiedy należy czyścić elewację? Najlepiej regularnie, co kilka lat. Nie jest tajemnicą, że środowisko, w którym większość z nas żyje, jest bardzo zanieczyszczone. Wpływa to na jakość powietrza, ale też na tempo brudzenia się fasad budynków. Dodatkowo bliskość zakładów przemysłowych, wysokie natężenie ruchu – mogą podwyższać ryzyko szybkiego zabrudzenia. Czynnikami decydującymi o tym, jak często konieczna jest konserwacja elewacji są również: faktura tynku (gładka bądź chropowata), jego rodzaj, stopień nasiąkliwości. Naturalnie, najlepszym rozwiązaniem będzie zawczasu wybór tynku o niskiej nasiąkliwości, gładkiego (łatwiej go oczyszczać), oraz odpornego na występowanie pleśni czy glonów (a więc zaimpregnowanego bądź posiadającego w składzie teflon). Na rynku znaleźć można m.in. bardzo dobre tynki polimerowe, proste do utrzymania w czystości, choć niestety kosztowne. Alternatywą pozostaje zatem tynk mineralny – tani, lecz gorszej jakości. Jego nasiąkliwość jest wysoka, brak też stosownych zabezpieczeń. Można jednak zadbać o taką konserwację we własnym zakresie – przy pomocy specjalnych silikonowych impregnatów. Poza tym pozostaje nam nieco częstsze korzystanie z usług firmy zajmującej się procesami czyszcząco – konserwacyjnymi.

Proces konserwacji nie sprowadza się jedynie do czyszczenia elewacji czy powierzchni poziomych, jak dachy. Podstawę stanowi dobranie parametrów urządzenia czyszczącego do rodzaju nawierzchni, ale też do stopnia zabrudzenia. Większość serwisów sprzątających posiada w swoim wyposażeniu profesjonalne urządzenia ciśnieniowe, z wymiennymi dyszami oraz możliwością ustawienia różnego stopnia natężenia pracy. Innym parametrem, który należy ustalić jest też odległość od fasady. Nie bez znaczenia pozostaje skład środka, którym będzie wykonywana konserwacja. W zależności od nawierzchni może to być jedynie woda, bądź też woda zmieszana z odpowiednim detergentem (w różnym stosunku). Jeśli stężenie środka do czyszczenia fasad jest wysokie (w przypadku wyjątkowo silnych zabrudzeń taki krok może okazać się koniecznością) dobrze jest po raz kolejny użyć myjki ciśnieniowej – jednak tym razem mającej w zbiorniku tylko wodę. Istotnym jest, aby przed podjęciem następnych czynności konserwacyjnych pozwolić nawierzchni samodzielnie wyschnąć. Dopiero wtedy można zająć się uzupełnianiem ewentualnych ubytków w strukturze fasady, redukowaniem szczelin, a także naniesieniem farby na całość. Tak odświeżoną powierzchnię warto jeszcze pokryć warstwą środka konserwującego, czyli impregnatu. Może to być preparat na bazie silikonu bądź siloksanu, przedłużający okres, przez który nie będzie konieczne kolejne czyszczenie.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com