a
HomeBiznesJak zabezpieczać miejsce pracy?

Jak zabezpieczać miejsce pracy?

Jak zabezpieczać miejsce pracy?

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest priorytetem pracodawców. Istotne jest nie tylko stworzenie odpowiednich warunków pracy, ale i zapewnienie odpowiednich ubrań czy elementów ochronnych. O tym, jakie konkretne elementy odzieży ochronnej są niezbędne na danym stanowisku mówi karta pracy tworzona przez doświadczonego inspektora BHP. Konkretne elementy ubrań ochronnych i dodatki do nich znajdziemy przede wszystkich w sklepach z odzieżą BHP. Jakie to ubrania i dodatki?

Ubrania ochronne dla pracowników

Podstawowymi elementami ochronnymi w pracy z substancjami brudzącymi są fartuchy ochronne, rękawiczki lateksowe. Zazwyczaj tego rodzaju ubrania są stosowane w firmach produkujących leki, ale też w przemyśle spożywczym i pracy przy pakowaniu żywności. Kiedy pracownicy narażeni są na kontakt z substancjami żrącymi konieczne jest zapewnienie im fartuchów o odpowiedniej grubości, rękawic ochronnych, do tego również maseczek na twarz, okularów chroniących oczy. Te ostatnie tworzone są z pleksi lub innych materiałów polimerowych.

W miejscach takich jak kopalnie czy place budowy konieczne jest korzystanie z kasków ochronnych oraz rękawic o wzmocnionych szwach, wykonanych z trwałych materiałów tekstylnych. Kaski zabezpieczają głowy przed uderzeniami o niskie stropy czy też uderzeniami o rusztowania.

Dodatkowe zabezpieczenia w miejscu pracy

Poza ubraniami ochronnymi w miejscach pracy powinny znajdować się też systemy wentylujące, szczególnie w miejscach o wysokim zagrożeniu zbierania się trujących gazów czy pyłów. Wentylatory EX stosowane są przede wszystkim w kopalniach, zakładach galwanizacyjnych, zakładach chemicznych. Wentylatory powinny być dopasowane do warunków, jakie panują w danych pomieszczeniach. Najczęściej są one odporne na działanie wysokich temperatur, jak również na działanie wilgoci czy rdzy.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com