a
HomeCiekaweJazda ekstremalna czy rozrywka dla rozważnych i spokojnych? Jedno i drugie!

Jazda ekstremalna czy rozrywka dla rozważnych i spokojnych? Jedno i drugie!

Jazda ekstremalna czy rozrywka dla rozważnych i spokojnych? Jedno i drugie!

Wycieczki skiturowe na pewno wymagają dobrego przygotowania, jak każdy wyjazd z elementami uprawiania sportu. Uprawianie sportu w górach niesie z sobą więcej niebezpieczeństw niż inne aktywności fizyczne, stąd też przygotowanie musi być naprawdę na najwyższym poziomie.

Rady dla początkujących

Dla osób, które chcą skorzystać z ofert wycieczek skiturowych, eksperci udzielili kilku rad, które z pewnością pomogą w przeżyciu fantastycznej przygody, a co równie ważne, w bezpiecznym powrocie do domu, w zdrowiu i znakomitej formie. Uniwersalną radą może być: mierz siły na zamiary. Niestety, wciąż zbyt wielu ludzi ma z tym problem, co czasem ma tragiczny finał.

Bardzo często osoby początkujące nie zdają sobie sprawy z niemocy własnego ciała i z jego ograniczeń. Tymczasem zawsze trzeba na samym początku stawiać sobie małe cele, stopniowo przechodząc do bardziej wymagających fizycznie aktywności.

Pierwsza wycieczka

Na samym początku warto, aby pierwsza wyprawa trwała nie dłużej niż 3-4 godziny. Przewidywany dystans do pokonania nie powinien przekroczyć 10-12 km. Zjazd powinien być możliwie łagodny. Oczywiście wybierając się na pierwszą wycieczkę trzeba również dokładnie zaplanować jej termin i zastanowić się, jakie warunki będą w tym czasie panowały w wybranych górach.

Nie do przecenienia jest tu rola przewodnika i, co ważne, jego obecność, fizyczna obecność razem z osobą, która się uczy. Lepiej zaufać wiedzy i doświadczeniu człowieka, który niejedno już w górach widział i niejedno przeżył niż ryzykować, że coś złego w czasie wyprawy się wydarzy i wtedy trzeba będzie liczyć na samego siebie i swoje niezbyt duże umiejętności i doświadczenie.

Plecak podróżnika

W każdej górskiej wyprawie olbrzymią rolę odgrywa dobrze spakowany plecak. Mała apteczka – oby nigdy się nie przydała, ale trudno wyobrazić sobie wyposażenie wycieczkowicza bez tego atrybutu. Bandaże, plastry i inne akcesoria są absolutnie konieczne tak, gdzie nie można zdobyć ich w kilka minut, a przecież w górach panują czasem trudne warunki i powrót do apteki nie jest możliwy.

W telefonie zawsze należy zapisać numer do pogotowia górskiego. Jeszcze lepiej byłoby ten numer po prostu zapamiętać. Niezależnie od tego, czy ktoś wybiera jazdę ekstremalną czy też spokojne zjazdy, wycieczki skiturowe mogą dostarczyć niesamowitych emocji i wrażeń, dlatego też na pewno warto bliżej zainteresować się tą tematyką i po prostu spróbować. Żadne lektury na ten temat nie zastąpią frajdy z realnego poczucia „wiatru we włosach” i adrenaliny. Żeby odkryć swoją pasję, trzeba po prostu po raz pierwszy coś zrobić,

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com