a
HomeZdrowie i urodaJak zacząć przygodę na skitourach?

Jak zacząć przygodę na skitourach?

Jak zacząć przygodę na skitourach?

Zima to trudny czas dla wielu miłośników sportu. Krótki dzień i niekorzystne warunki atmosferyczne to częste wymówki do zaprzestania treningów biegowych czy rowerowych. Na szczęście są jeszcze zimowe dyscypliny sportowe, w którym można spożytkować nadmiar energii. Jedną z ciekawszych propozycji jest skitouring który dopiero od niedawna zaczyna cieszyć się popularnością w naszym kraju.

Skitour – turystyka górska i zjazdy

Co to takiego ten skitouring zastanawiają się ludzie, którzy pierwszy raz słyszą nazwę tej dyscypliny sportowej. W największym skrócie – chodzi o to, aby na własnych nogach (nartach) dotrzeć na szczyt góry, po to by później z niego zjechać.

Niektórzy mogą się dziwić – po co się tak męczyć, skoro można pojechać do kurortu narciarskiego i do woli korzystać z wyciągów? Otóż, to właśnie w dochodzeniu do celu tkwi przy skitourach cała frajda, o czym przekonał się każdy, kto spróbował tej zabawy.

Jak zacząć przygodę na skitourach?

Skitouring wymaga odpowiedniego przygotowania warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwsza z nich to dobór odpowiedniego sprzętu. Chodzi w tym przypadku zarówno o narty jak i ubiór. Drugą, równie istotną sprawą jest odpowiednia kondycja fizyczna.

O ile jeszcze kwestie sprzętowe można załatwić podczas jednej wizyty w sklepie, o tyle o kondycję trzeba zacząć dbać z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli ktoś wybierze się nagle na męczącą wycieczkę na nartach skitourowych po całym roku siedzenia za biurkiem, to taka przygoda może szybko zakończyć się bardzo bolesną kontuzją.

Hartowanie organizmu przed zimową wyprawą

Wyprawy skitourowe wymagają dobrej kondycji całego organizmu. Podczas wyprawy mocno pracują zarówno ręce, nogi jak i mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za utrzymanie właściwej postawy. Istotna jest także kwestia wydolności – nałogowy palacz może się nieźle zasapać nawet przy podejściu na niewielkie wzniesienie.

Już na kilka miesięcy przed planowaną wycieczką na skitourach warto zacząć trening. Najlepiej jest postawić na ćwiczenia ogólnorozwojowe. Może to być na przykład połączenie lekkiego biegania, okazjonalnej jazdy na rowerze i wizyt na siłowni. Nie chodzi o to, aby się przemęczać, tylko o to aby stopniowo budować coraz lepszą kondycję organizmu i poprawiać jego wydolność co przełoży się na większą przyjemność ze zjazdów skitourowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com