a
HomeCiekaweTrendy w architekturze

Trendy w architekturze

Trendy w architekturze

Architektura jest sztuką, która stanowić może wspaniałe odbicie tendencji i kierunków, jakimi podąża dzisiejsze społeczeństwo. Powiedzieć można, że poprzez architekturę ogląda się ludzi – i chyba każdy kto wie chociaż trochę na temat zabytkowych budowli mógłby po potwierdzić. To samo odnieść można do czasów dzisiejszych. Jacy w takim razie są ludzie początków XXI wieku i jak tworzą oni przestrzeń wokół siebie?

Ekologicznie

Architektura jest wszędzie wokół nas. Widzimy ją właściwie non stop, nawet pozostając w zaciszu własnego domu. Poznajemy ją idąc ulicą, czytając teksty w internecie, znajdując informacje. Wszystko to różni się od siebie, tendencje jednak często się zbiegają. W sieci znajdziemy niejeden blog o architekturze ekologicznej, o tworzeniu domów z bali, z kostek słomy albo ziemi ubijanej. Po drugiej stronie barykady często stoją twórcy wielkich drapaczy chmur, biurowców, apartamentowców – często, ale jednak nie zawsze, bo w wielu przypadkach właśnie inwestorzy dużych realizacji mają wystarczająco dużo funduszy na to, żeby przy okazji dbać o środowisko. Wystarczy spojrzeć na projekty realizowane obecnie w Kopenhadze czy na budynki wpisujące się w prąd artystyczny Eco Tech.

Minimalistycznie i organicznie

Wizualnie w obecnych czasach stawiamy jednak wciąż na minimalizm. Odkąd królować zaczął modernizm, ornament wciąż w wielu przypadkach pozostaje zbrodnią. Najbardziej luksusowe realizacje często stanowią wariację na temat purystycznej, minimalistycznej, białej kostki. Nie lubujemy się w ozdobnikach – jeżeli jakiś element się pojawia, musi być uzasadniony. Jeżeli potrzebujemy daszka nad wejściem – zamieńmy do w interesujący detal, jeżeli jednak daszek ten staje się zbędny – ornament raczej nie ma już racji bytu. Z drugiej strony technologia pozwala nam również na zabawę formami organicznymi i tworzymy fantazyjne bloby, owale, fale.

Jak wyglądać to będzie w przyszłości? Tego nikt już nie wie. Najważniejsze, to być kreatywnym i stale tworzyć coś zupełnie nowego! Resztę historia zrobi już sama.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com