a
HomeDom i wnętrzeZ czego wykonać ścieżki ogrodowe

Z czego wykonać ścieżki ogrodowe

Z czego wykonać ścieżki ogrodowe

Z czego wykonać ścieżki ogrodowePiękny ogród to nie tylko idealnie przystrzyżony trawnik, piękne rabatki kwiatowe czy wygodne meble wypoczynkowe. W idealnie zaprojektowanym zielonym zakątku nie może zabraknąć ładnych i funkcjonalnych ścieżek. Przecież musimy wygodne i w razie niepogody, suchą stopą dotrzeć w różne części ogrodu.

Ścieżki ogrodowe muszą być przede wszystkim funkcjonalne – powinny prowadzić do wszystkich części ogrodu i być na tyle szerokie i solidne, aby służyły nam przez wiele lat. Poszukując idealnego rozwiązania, warto jest przyjrzeć się bliżej kilku najczęściej stosowanym.

Drewno

Ciekawym pomysłem jest wykonanie drewnianych ścieżek. Prezentują się bardzo dobrze, zwłaszcza w miejscach, w których pozostałe elementy architektury ogrodu również wykonane są z drewna. Do wykonania ścieżki, która posłuży nam przez wiele lat, najlepiej nadaje się dąb lub akacja. Niestety naturalny materiał wymaga dodatkowych zabiegów, które pozwolą dłużej utrzymać drewno w dobrej kondycji. Przede wszystkim drewniana ścieżka musi być osadzona na drenowanym podłożu, z którego będzie odprowadzany nadmiar wody. Świetnie w tej roli sprawdzi się np. warstwa tłucznia. Należy także solidnie zaimpregnować drewnianą powierzchnię. Ścieżki układamy na warstwie piasku, z niedużych, okrągłych kawałków drewna, o grubości około 10 – 15 cm. Poszczególne elementy nie mogą do siebie ściśle przylegać bo drewno z czasem będzie pracować. Szczeliny pomiędzy kawałkami drewna wypełniamy piaskiem.

Bruk

Ścieżki z kostki brukowej to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Będą pasowały do każdego ogrodu i do wyboru mamy materiał o różnych rozmiarach i kształtach. Są wygodne, estetyczne i można je z łatwością wykonać samodzielnie Jest to także ekonomiczne rozwiązanie, kostka jest stosunkowo tania, a pozostałe materiały konieczne do ułożenia ścieżki nie są drogie. W tym przypadku musimy także zadbać o solidne podłoże. Dobrym rozwiązaniem jest tłuczeń przysypany piaskiem lub drobnym żwirem. Poszukując idealnej kostki brukowej dla swoich ogrodowych ścieżek, możemy zajrzeć na http://www.castorama.pl/katalog-produktow/materialy-budowlane/bruk-i-kamien.html

Kamień

Kamień, podobnie jak kostka brukowa, jest bardzo solidnym rozwiązaniem. Tak wykonana ścieżka prezentuje się bardzo elegancko i stylowo. Materiałem najczęściej wykorzystywanym w tym celu są kamienne płyty cięte lub łamane oraz duże otoczaki. W tym przypadku również trzeba zadbać o solidne podłoże. Tradycyjnie najlepszym rozwiązaniem jest warstwa tłucznia pokryta piaskiem lub drobnym żwirem. Kamienne elementy osadza się na podłożu i mocno ubija np. za pomocą młota. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich spadków i regulacji ścieżki, tak aby woda spływała na boki, a kamienna powierzchnia nie była śliska. Najtrwalszymi materiałami, z których możemy wykonać ścieżki są granit, bazalt, serpentynit czy sjenit.

Każde z powyższych rozwiązań posiada swoje słabe i mocne strony. Może akurat drewno, bruk lub kamień okaże się idealnym pomysłem dla naszego ogrodu.

 

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com