a
HomeBiznesZabezpieczenie finansowe na starość

Zabezpieczenie finansowe na starość

Zabezpieczenie finansowe na starość

Emerytura powinna być tym upragnionym czasem, w którym w końcu wypoczniemy po latach ciężkiej pracy, oddamy się naszym pasjom i będziemy mieć więcej czasu dla siebie. W rzeczywistości może się jednak okazać, że tym, co nas ogranicza nie jest liczba wolnych godzin w ciągu dnia, ale sprawy finansowe. Co możemy zrobić, aby móc korzystać z życia na starość?

Skarbonka

Metodą, którą niektórzy praktykują jest po prostu regularne odkładanie pewnej kwoty właśnie z myślą o emeryturze.
Wrzucanie stu złotych miesięcznie do przysłowiowej skarbonki pewnie nie zrobi nam większej różnicy, kiedy będziemy jeszcze zarabiać, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić pewną kwotę, która pozwoli nam realizować marzenia na upragnionej emeryturze.

Grunty inwestycyjne

Warto inwestować w nieruchomości. Jeśli zatem posiadamy pewne większe wolne środki, dobrym sposobem na ich spożytkowanie są grunty inwestycyjne.
Działki czy inne nieruchomości można sprzedać, niemalże zawsze sporo przy tym zyskując. Jest jednak jeszcze jeden sposób, który warto wykorzystać. Jeśli posiadamy jakieś lokale czy mieszkania – wynajmujmy je. To dobry pomysł na uzyskiwanie dochodu pasywnego, także w okresie, w którym nie będziemy już pracować.

Aktywność zawodowa

Być może w momencie, w którym będzie należeć się nam już emerytura, nadal będziemy czuć się na tyle zdrowi i silni, że chcielibyśmy pracować. Nie rezygnujmy zatem z tego całkowicie.
Możemy pracować w niepełnym etacie godzin lub nie wykonywać ciężkich prac fizycznych, ale jeśli lubimy to, co robimy – róbmy to dalej. Praca może dać nam sporo satysfakcji. Łatwiej będzie zorganizować nam też swój dzień, a także będziemy spotykać się z ludźmi. Nie bez znaczenia jest też argument finansowy. Aktywność zawodowa da nam pewien dodatkowy dochód.

Jeśli zatem bardzo chcemy, aby czas naszej emerytury był pełen wrażeń, pasji i ciekawych przeżyć, na które będziemy musieli poświęcić trochę pieniędzy, pomyślmy o tym okresie już dzisiaj. Możemy po prostu zacząć odkładać niewielkie kwoty albo zainwestować w coś, co przyniesie nam pewien dochód pasywny. Świetnym przykładem są na przykład nieruchomości. Jeśli jednak nie stać nas na grunty inwestycyjne, możemy wynajmować także pokój w naszym własnym mieszkaniu. Pewnie jako samotna starsza osoba nie będziemy potrzebować do codziennego życia czterech pokoi. Któryś z nich można zatem komuś wynająć i w ten sposób także zyskać pewien dodatkowy dochód. Na ten sposób może pozwolić sobie prawie każdy, gdyż nie wymaga dużego nakładu środków.

Tekst powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GTB Invest oferującej grunty inwestycyjne i nieruchomości komercyjne.

Share With:
Author
https://aaron.net.pl/loft-w-twoim-domu-od-hokerow-do-kuchni-po-industrialne-stoliki-kawowe-loft/ zobacz wiecje zobacz