a

Dach domu

Dach domu

Wybór właściwego pokrycia dachowego to zadanie trudne, ponieważ na rynku jest mnóstwo rozmaitych materiałów pokryciowych, które różnią się między sobą właściwościami, możliwościami stosowania czy ceną. Przed wyborem właściwego pokrycia dachowego warto poznać po prostu jego mocne oraz słabe strony, a także sprawdzić, czy będzie właściwe dla danego typu domu.

Rodzaj dachu

Wybór danego materiału na dach jest niezwykle skomplikowany, jednak najważniejszą zasadą, którą należy się kierować podczas wyboru materiału na pokrycie dachowe jest określenie rodzaju dachu, który posiada dom. Istotny jest bowiem kształt dachu (płaski lub spadzisty, prosty albo skomplikowany), a także konstrukcja więźby- solidna lub delikatna. Jeśli problem wyboru materiału na pokrycie dachu pojawia się na etapie projektowania domu, wówczas wybór nie jest zupełnie niczym ograniczony– każdy projekt można z łatwością dopasować do danego materiału, jednocześnie bez narażania na dodatkowe koszty czy obciążenie budżetu.

Jedne materiały nadają się o wiele lepiej na dachy spadziste zamiast na płaskie, a dla innych trzeba natomiast zaprojektować trwalszą konstrukcję więźby dachowej. Jeśli jednak przeprowadzany jest remont starego pokrycia dachu bez całkowitej wymiany czy wzmacniania więźby dachowej, należy zwrócić uwagę na ograniczenia wynikające z warunków konstrukcyjnych, które zazwyczaj nie pozwalają na wykorzystanie dowolnych materiałów.

Blachodachówka- zalety

Jednym z najbardziej popularnych materiałów, który jest używany do pokrywania dachów jest z pewnością blacho-dachówka, której głównymi zaletami jest z pewnością cena w stosunku do jakości oraz wyjątkowo niskie koszty eksploatacji. Co więcej, blachodachówka wyróżnia się również lekkością, w związku z tym nie wymaga ciężkiej konstrukcji więźbowej.

Ten rodzaj materiału do pokrywania dachu nie zmienia również swojego kształtu pod wpływem warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć spowodowana deszczem czy śniegiem. Czasami, niektórzy producenci wytwarzają dodatkowe warstwy na blachodachówkę, zawierające żywicę, to znaczy substancje grzybobójcze, które doskonale chronią przed osadem mchu oraz glonów.

Wady blachodachówki

Blachodachówka posiada niestety także wady. Do jednej z nich należy przede wszystkim hałas, który spowodowany jest tym, że blachodachówka przez to, że jest cienka w marnym stopniu izoluje hałas pod względem akustycznym. Najgorzej jest pewnością na poddaszach, na których słychać dosłownie każdą kroplę deszczu, który głośno odbija się od dachu. Jednak nawet ten problem można rozwiązać poprzez stosowanie grubszej oraz dobrze założonej izolacji cieplnej.

Blachodachówki mają również mniejszą trwałość od dachówek ceramicznych. Producenci przyznają przeważnie od dziesięciu do piętnastu lat gwarancji. Ten rodzaj materiału do wykończenia dachu, ma tendencje do rdzewienia- jak typowa blacha, kiedy zostanie uszkodzona warstwa ochronna albo gdy blacha znajdzie się w niewłaściwych warunkach. Co więcej, podczas dużych opadów śniegu śniegu blachodachówka może się giąć.

Artykuł powstał we wspópracy z firmą Budmax-Metal

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com