a
HomeCiekaweEkologicznie, ekonomicznie i skutecznie – antygraffiti

Ekologicznie, ekonomicznie i skutecznie – antygraffiti

Ekologicznie, ekonomicznie i skutecznie – antygraffiti

paint-923258_1280Wiele mówi się obecnie o tym, jak żyć w zgodzie z naturą. Błędne jest jednak wyobrażenie, iż w miastach stosowanie ekologicznych rozwiązań jest niewykonalne. Nic bardziej mylnego. Nawet rynek produktów budowlanych powoli wychodzi naprzeciw nowym wymaganiom, jakie stawiają przed nim kolejne rozporządzenia oraz nierzadko sami konsumenci.

Odpowiedź na potrzeby wielkich miast…

Walka z przedwczesnym zabrudzeniem elewacji oraz tzw. „grafficiarzami” również może przebiegać w sposób nie wymagający używania szkodliwych środków chemicznych. Odpowiedzią na zapotrzebowanie właścicieli prywatnych budynków, jak i zarządców mienia publicznego jest powłoka antygraffiti. Produkt ten powstał dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i obecnie

można znaleźć co najmniej kilka jego wariantów. Jest zarazem ekologiczny, jak i skuteczny. Lakier nie ma koloru, lecz może sprawić, iż powierzchnia będzie miała matowe, błyszczące bądź satynowe wykończenie. Poza ochroną przed zabrudzeniami, antygraffiti pozwala zabezpieczyć elewację przed działaniem negatywnych warunków klimatycznych. Warto mieć to na uwadze, ponieważ często wahania temperatur czy kwaśne deszcze mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, niż mogłoby się wydawać.

…i indywidualnych konsumentów

Co istotne – powłokę antygraffiti można aplikować na elewację samodzielnie, jak i zlecić ową usługę specjalistom. Pierwsze rozwiązanie będzie korzystne głównie wtedy, gdy dopiero co położyliśmy świeżą elewację i chcemy zabezpieczyć się przed ewentualnym atakiem chuliganów. Druga opcja natomiast sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne było oczyszczenie budynku z zanieczyszczeń. W takim wypadku antygraffiti może być doskonałym uzupełnieniem impregnacji. Nie trzeba posiadać żadnych szczególnych kwalifikacji by nałożyć taki preparat. Na ogół ma on postać łatwo rozprowadzającego się (np. wałkiem malarskim bądź pędzlem) lakieru, który szybko i szczelnie przywiera do powierzchni. Ilość warstw produktu, które należy nałożyć jest determinowana rodzajem powierzchni. Przykładowo powłoki z domieszką pochodnych kwasu poliakrylowego stosuje się najczęściej w przypadku tańszych tynków mineralnych, natomiast te zawierające woski modyfikowane są odpowiedniejsze dla takich tworzyw jak kamienie (marmur, granity etc.). Ważne jest to, iż preparaty na bazie wosku można stosować niezależnie od tego, jak duże nierówności występują w strukturze podłoża, a dodatkowo szybciej schną. Niektóre powierzchnie chłoną więcej produktu – dlatego też zabieg należy powtarzać aż do uzyskania optymalnego efektu. Z tego względu często lepiej zdecydować się na zlecenie usługi profesjonalistom, którzy o wiele lepiej są w stanie „zdiagnozować” stan naszej elewacji.

Powłoka antygraffiti to inwestycja w przyszłość. Pozwala zaoszczędzić na czyszczeniu elewacji, ale też zabezpiecza ją przed innymi, wspomnianymi szkodliwymi czynnikami. Do czyszczenia frontonu nie trzeba już używać kosztownych chemikaliów, zlecać piaskowania czy szlifowania. Naturalnie, by służyła nam bez zarzutu przez kilka lat konieczne jest wypełnianie tych miejsc, z których usuwano ewentualne zanieczyszczenia. Struktura elewacji za każdym razem pozostaje nienaruszona – co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań dla stosowania produktów i usług typu antygraffiti, przyjaznych dla przestrzeni miejskiej, środowiska oraz portfeli potencjalnych klientów.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com