Jak poprawiać wygląd naszych zębów?
Każdego dnia nasze zęby narażone są na liczne uszkodzenia i działanie licznych bakterii – dlatego też tak ważna jest regularna higiena oraz wizyty w gabinetach stomatologicznych. Niestety, nasze zęby również z natury nie zawsze są idealnie białe i równe. Nierzadko również okazują się być złamane czy uszkodzone. Co jest powodem takiego stanu rzeczy?
Zazwyczaj ukruszenia szkliwa to efekt nieuważnego spożywania posiłków i posługiwania się sztućcami czy szklankami. W przypadkach osłabionego szkliwa naprawdę niewiele trzeba do tego, aby jego drobne elementy odpryskiwały. Drugim powodem uszkodzeń jego struktury są papierosy i palenie tytoniu. Nadmierne użytkowanie tego rodzaju substancji ma olbrzymi wpływ na integralność szkliwa i sprawia, że staje się ono podatne na kruszenie i łamanie.
Szkliwo, a nawet całe części zęba mogą odpadać również w chwilach wypadków. Najczęściej do tego rodzaju uszkodzeń dochodzi podczas uprawiania sportów czy wypadków drogowych. Jak naprawić tego rodzaju uszkodzenia?
Licówki, implanty…
W zależności od wielkości i stopnia uszkodzenia zęba stomatolodzy mogą zaproponować nam kilka rodzajów leczenia. Licówki porcelanowe zalecane są w przypadku, kiedy uszkodzona jest niewielka część zęba – do zastosowania licówek konieczne jest, aby w szczęce znajdowała się przynajmniej połowa zęba. Inaczej nie ma możliwości stabilnego zamocowania licówki. Ten rodzaj nakładek stosowany jest również wtedy, kiedy wygląd zęba pozostawia dużo do życzenia – był on wcześniej często leczony czy też szkliwo odpryskuje w kilku miejscach. Zadaniem licówki jest poprawienie wyglądu zęba oraz wzmocnienie jego struktury.
Drugim rozwiązaniem są implanty zębów – ich zastosowanie sugerowane jest wtedy, kiedy brak całego zęba wraz z korzeniem. Do zastosowania implantu konieczne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego