a
HomeDom i wnętrzeJak wybrać donice dekoracyjne?

Jak wybrać donice dekoracyjne?

Jak wybrać donice dekoracyjne?

Odpowiednio dopasowane donice dekoracyjne mogą znacząco poprawić wygląd pomieszczeń, a także zapewnić optymalne nawilżenie powietrza dzięki dobrze rozwijającym się roślinom. Jak wybrać najlepszą opcję?

Rozmiar dopasowany do potrzeb rośliny

Choć donice dekoracyjne zasadniczo mają pełnić funkcje ozdobne, bardzo ważnym jest, aby zapewniały również posadzonym w nich roślinom jak najlepsze warunki. To oznacza, że koniecznym jest, aby dany kwiat posiadał odpowiednią przestrzeń dla optymalnego rozwoju.

W razie wątpliwości, zawsze lepiej jest wybrać nieco większą doniczkę niż zbyt małą. Niewielki model dobrany do dużego kwiatu sprawi, że roślina może się przewrócić lub po prostu zmarnieć, gdyż system korzenny nie będzie miał dostatecznie dużo przestrzeni dla jak najlepszego rozwoju. Nie oznacza to oczywiście, że należy sadzić fiołki w doniczkach dla tui – raczej chodzi o dostosowanie ich do potrzeb konkretnego gatunku. W tym celu można podpytać sprzedawcę o optymalne warunki do rozwoju rośliny lub po prostu poszukać informacji samemu.

Stylowy wygląd na dłużej

Dobierając donice dekoracyjne, należy koniecznie zwrócić uwagę na ich wytrzymałość. W innym przypadku może okazać się, że zamiast zakupu na co najmniej kilka lat – musimy wymienić je po zaledwie jednym sezonie. Chcąc zakupić dobrej jakości pojemniki na rośliny do domu czy na taras lub balkon, trzeba mieć świadomość, że oznaczają one spore koszty.

Najpewniejszym wyborem (jednak odpowiednim tylko do ogrodów) są donice kamienne lub betonowe. Właściwości materiałów użytych do ich stworzenia sprawiają, że donice będą prezentować się nienagannie przez bardzo długi czas, zapewniając doskonały wygląd na dłużej. Jeśli jednak wyrób ma znaleźć się w domu – można postawić na znacznie większą dowolność wyboru: donice mogą być rattanowe, plastikowe czy gliniane.

Kolorystyka ma znacznie

Dobór najlepszej możliwej opcji kolorystycznej w przypadku donic dekoracyjnych ma duże znaczenie dla ostatecznego wystroju pomieszczenia. Jeśli całość jest utrzymana w dość ciemnej tonacji, warto spróbować ożywić ją i rozweselić jaśniejszymi donicami, które nie przytłoczą pomieszczenia. Wybór barwy jest uzależniony od indywidualnych preferencji: można zdecydować się na pastelowe odcienie rozmaitych kolorów lub klasyczną biel.

Odwrotnie, w przypadku jasnych pomieszczeń – doskonałym wyborem będą czarne czy grafitowe donice, które dodadzą wnętrzu stylowego wyglądu. Chcąc stworzyć eleganckie pomieszczenie, wybierzmy jak najprostsze pojemniki na kwiaty: szykowna prostota jest zawsze w cenie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie donice dekoracyjne – https://barokko.pl/pol_n_Donice-179.html.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com