a
HomeCiekaweJaki olej silnikowy wybrać i jak często go wymieniać?

Jaki olej silnikowy wybrać i jak często go wymieniać?

Jaki olej silnikowy wybrać i jak często go wymieniać?

Jaki olej silnikowy wybrać i jak często go wymieniać?Wybór oleju może być procesem bardziej skomplikowanym lub całkowicie automatycznym. Jeśli nabywamy auto fabrycznie nowe, na ogół otrzymujemy wraz z nim książkę serwisową, instrukcję obsługi oraz wskazówki, jaki rodzaj oleju jest dla niego optymalny. W przypadku zakupu samochodu używanego wyboru musimy dokonać o uzyskane informacje (ich źródłem mogą być strony internetowe, zaufani pracownicy warsztatu bądź znajomi posiadający podobny model od dłuższego czasu). Wbrew pozorom- najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z Internetu – to tam specjalna wyszukiwarka pokaże, jaki olej silnikowy będzie odpowiadał naszemu modelowi samochodu (i który jest rekomendowany przez producenta). Warto zastosować się do tych zaleceń.

Kiedy już odnajdziemy odpowiedni rodzaj oleju – mineralnego bądź syntetycznego, warto pamiętać o jego regularnej wymianie. Cel takiej konserwacji to przede wszystkim zapewnienie optymalnej ochrony dla silnika, ale również zwiększenie komfortu podróżowania. Istnieją różne szkoły co do tego, jak często należy wymieniać olej. Wiele zależy od modelu samochodu, jego przebiegu, ale też sposobu jego użytkowania. Warto więc monitorować swój pojazd – dokonywać regularnych przeglądów, zarówno w warsztacie, w profesjonalnych warunkach, jak i we własnym zakresie, polegając w pewnym stopniu na intuicji. W praktyce wymiana oleju może być konieczna co 10, ale i co 30 kilometrów. Dzieje się tak dlatego, że współcześnie znacznie częściej stosuje się oleje typu „long life”, długotrwale chroniące silnik, syntetyczne lub pół – syntetyczne. Jeśli jednak eksploatujemy pojazd przede wszystkim w warunkach trudnych (a więc sprzyjających zatarciom silnika) warto skrócić interwały pomiędzy kolejnymi wymianami oleju. Koszty takich praktyk i tak będą o wiele mniejsze, niż w przypadku, gdybyśmy musieli finansować naprawdę zepsutego układu kierowniczego lub napędowego. Wraz z olejem silnikowym warto też wymieniać filtr, a jeśli nie jest to konieczne – przynajmniej go oczyścić i założyć nowe uszczelki. Czy jednak wymiana oleju powinna mieć miejsce zawsze wtedy, gdy mamy „przeczucie”? Oczywiście nie. Częstym błędem jest na przykład panikowanie w sytuacji, kiedy olej silnikowy ciemnieje, a wręcz przybiera czarną barwę. Szybki proces zmieniania koloru na ciemniejszy to dobry znak – świadczy bowiem o jakości oleju oraz tym, że doskonale zbiera zanieczyszczenia, transportując je następnie do filtra. Niestety – niektóre elementy przedostają się z powrotem i krążą w silniku. W mechanizmach typu diesel są to na ogół fragmenty sadzy. Jeśli jednak użytkujemy olej mineralny, a nie syntetyczny, warto pamiętać o częstszej wymianie.

Więcej na temat wymiany oleju silnikowego można znaleźć w naszym poradniku http://www.castrol.com/pl_pl/poland/services/rady-eksperta.html.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com

https://codilab.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/ https://dinusiek.pl/niepowtarzalne-wnetrza-jak-meble-loftowe-przedefiniowaly-nowoczesny-design/ live url