a
HomeCiekaweJakie narzędzia samoobrony sprawdzą się podczas napaści?

Jakie narzędzia samoobrony sprawdzą się podczas napaści?

Jakie narzędzia samoobrony sprawdzą się podczas napaści?

Wybór legalnego środka samoobrony wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Każde akcesorium ma swoje zalety i wady, a szeroki wachlarz dostępnych produktów nie ułatwia podjęcia decyzji. Które narzędzie samoobrony wybrać?

Gaz pieprzowy

Gaz jest zdecydowanym liderem środków samoobrony. Dlaczego tak wiele osób wybiera ręczne miotacze gazu obezwładniającego? Niezaprzeczalnymi zaletami gazów pieprzowych jest wysoka skuteczność, niska cena i niewielkie rozmiary. Gazy powodują uczucie silnego pieczenia i dezorientują napastnika, przy czym nie wywołują trwałego uszczerbku na zdrowiu. Noszenie przy sobie gazu nie przeszkadza w codziennym życiu, szczególnie jeśli schowamy go w dedykowanej kaburze przy pasku. Jest dyskretnym i poręcznym środkiem. Wyróżniamy dwa najpopularniejsze typy gazów – w postaci żelowej oraz chmury. Gaz pieprzowy obezwładniający strumieniem żelu jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne takie jak deszcz i wiatr, niestety wymaga lepszej celności od użytkownika. Gaz w postaci chmury charakteryzuje się większym polem rażenia, natomiast w przypadku silnego wiatru może obrócić się przeciwko nam.

Paralizator

Paralizatory to kolejne legalne środki wykorzystywane podczas samoobrony. Wykazują się najwyższą skutecznością. Paralizator wywołuje chwilowy paraliż poprzez porażenie układu nerwowego. Uzyskany czas można wykorzystać na wezwanie pomocy. Zakup paralizatora wiąże się z wydatkiem ponad 150 zł. Obrona konieczna przy użyciu paralizatora może wiązać się jednak z nieprzewidywalnymi, poważnymi konsekwencjami. Jeżeli agresor był chory na serce, paralizator jest w stanie zabić taką osobę.

Pałka teleskopowa

Pałki teleskopowe charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami oraz lekkością. Wspomniane cechy umożliwiają łatwe przenoszenie pałki i komfortowe użytkowanie. Ceny pałek teleskopowych rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych. Zasięg ciosu zależy od długości danej pałki, więc podczas zakupu warto zwrócić uwagę na ten parametr. Długa pałka teleskopowa pozwala zachować bezpieczny dystans. Rękojeść powinna być wykonana z odpowiedniego, antypoślizgowego materiału, dzięki czemu nie dojdzie do przypadkowego wymknięcia się pałki z chwytu.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com