a
HomeCiekaweMalowanie felg – to proste

Malowanie felg – to proste

Malowanie felg – to proste

Renowacja felg to proces, który wbrew pozorom nie jest wcale tak skomplikowany jak mogłoby się wydawać. Wystarczy dobry lakier do felg, trochę zapału i z powodzeniem możemy zrobić to we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych czynnikach – wybór farby to pierwszy, bardzo ważny krok. Równie istotne jest odpowiednie przygotowanie.

Jaki lakier do felg wybrać?

Wszystko zależy od tego, czy chcemy poddać renowacji felgi stalowe czy aluminiowe. Te pierwsze są, niejako z definicji, dość podatne na rdzę, dlatego też dobra farba do felg stalowych powinna odznaczać się wysokimi właściwościami antykorozyjnymi. W przypadku alufelg bardzo ważne jest utwardzenie powłoki i zabezpieczenie jej przed uszkodzeniami mechanicznymi – aluminium nie należy do najtrwalszych materiałów.

Na rynku dostępne są przede wszystkim emalie ftalowe, emalie ftalowe karbamidowe, lakiery do felg w sprayu oraz lakiery akrylowe. Wszystkie z nich mają nieco inne właściwości i różnią się choćby wydajnością czy sposobem aplikacji dlatego też dobrze zapoznać się z charakterystyką danego rozwiązania przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Samodzielna renowacja felg

Po zdjęciu kół, bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie i wygładzenie powierzchni felgi – w innym przypadku lakier nie będzie chciał odpowiednio przylegać. Drobniejsze ryski można zeszlifować, ew. wypełnić specjalną szpachlą do felg. W każdym bądź razie, ostatecznie całość powinna być możliwie gładka. Jeżeli nie chcemy ściągać opon, istotne jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Można wykorzystać do tego celu zwykłą taśmę malarską, pamiętajmy jednak, że nie każda będzie dobrze trzymać się gumy.

Pierwszym krokiem jest nałożenie farby podkładowej – w kilku warstwach. Rzecz jasna, nałożenie kolejnej warstwy możliwe jest dopiero po zupełnym wyschnięciu poprzedniej. Po wyschnięciu podkładu, konieczne jest kolejne szlifowanie – dopiero wtedy zaczynamy nanosić lakier bazowy. Także w kilku warstwach.

Wykończenie i uwagi

Ostatnim krokiem jest aplikacja lakieru bezbarwnego, który nada całości przyjemnego połysku. Pamiętajmy, że po przeprowadzeniu całej procedury i tak konieczna będzie wizyta w serwisie – w celu ponownego doważenia kół (do malowania zdejmujemy wszystkie ciężarki).

Istotną uwagą jest również fakt, że eksperci dopuszczają tylko i wyłącznie zmiany kosmetyczne. Wszelkie prostowanie felg może znacznie obniżyć nasze bezpieczeństwo – dlatego też zgięta felgę powinniśmy wymienić.

Lakier do felg kupisz naLakiery24.com

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com