a
HomeCiekaweLeczenie endometriozy

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy

Endometrioza jest chorobą dotykającą około 7-10% kobiet w różnym wieku. Zamiennie stosuje się nazwy: gruczolakowatość zewnętrzna macicy lub wędrująca śluzówka jamy macicy. Schorzenie polega na namnażaniu się komórek endometrium oraz ich przemieszczeniu do innych narządów – między innymi do jajowodów, jajników i jelit. Zdarza się także, że endometrioza dotyka tkanek organów zlokalizowanych z dala od narządów płciowych – na przykład mózgu czy płuc.

Leczenie gruczolakowatości macicy

W przypadkach chorób takich jak endometrioza leczenie bywa bardzo trudne. Jak dotąd nie zostały sprecyzowane przyczyny powstawania schorzenia, dlatego medycyna często bywa bezradna wobec odnawiających się ognisk endometriozy nawet u dobrze rokujących pacjentek. Obecnie stosowane są trzy metody lecznicze – leczenie objawowe, leczenie środkami hormonalnymi oraz chirurgiczne usunięcie dotkniętych endometriozą tkanek.

Leczenie chirurgiczne

Wycięcie tkanek, na które w nie do końca jasny sposób przeniosły się komórki endometrium uważa się za najbardziej skuteczną metodę leczenia. Zazwyczaj wykonuje się zabiegi laparoskopowe, które charakteryzują się niewielką ingerencją w ciało pacjentki, a co za tym idzie – znacznie skróconym okresem rekonwalescencji. U kobiet, u których bardzo rozwinęła się endometrioza leczenie laparoskopowe nie przynosi rezultatów; wówczas przeprowadza się laparotomię, czyli pełne cięcie brzucha umożliwiające eksplorację otrzewnej.

Środki hormonalne

Stosowanie środków hormonalnych nie jest możliwe, gdy kobieta stara się o dziecko. Ingerencja w gospodarkę hormonalną wiąże się z niemożnością zajścia w ciążę. Panie, które mogą zostać poddane hormonoterapii, doświadczają złagodzenia objawów choroby dzięki zmniejszeniu produkcji estrogenów w ich organizmie; estrogen ma bezpośredni wpływ na rozwój ognisk chorobowych oraz na wzmożenie objawów schorzenia.

Leczenie objawowe

Ma ono na cele przede wszystkim złagodzenie dolegliwości spowodowanych gruczolakowatością macicy. Jest to przede wszystkim farmakoterapia. Badania wykazują, że u kobiet poddane temu rodzajowi leczenia rzadziej występują także powikłania po endometriozie. Ponadto regularne przyjmowanie odpowiednich leków sprzyja zatrzymaniu tworzenia się nowych ognisk chorobowych, a także powoduje dezaktywację tych już powstałych.

Należy pamiętać, iż żadna z metod leczenia endometriozy nie jest w 100% skuteczna. Gruczolakowatość zewnętrzna macicy ma bowiem tendencję do chronicznego nawracania, z jak dotąd niezidentyfikowanych przyczyn.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com