Masaż leczniczy – jak to się robi?
Na organizm można oddziaływać w przeróżny sposób – poprzez przyjmowanie różnych substancji (np. leków albo jedzenia), poprzez zaniechanie jakiegoś działania (np. w przypadku głodówki) ale też poprzez działania zewnętrzne, fizyczne. Formą oddziaływania na organizm przy pomocy bodźców czysto mechanicznych jest masaż leczniczy.
Działanie masażu
Masaż to działanie głównie za pomocą ucisku na tkanki, rozcierania, głaskania. Celem tego działania jest wywołanie konkretnej reakcji – ogólnej i miejscowej. Przy czym masaż leczniczy zakłada, że reakcja ta będzie korzystna dla organizmu, to znaczy usunie bądź ograniczy (a czasami także zapobiegnie) objawy chorobowe. Masaż, nawet wykonywany tylko w ograniczonym obszarze, ma wpływ na całe ciało.
Przez całe wieki medycy i masażyści wypracowywali najskuteczniejsze metody masowania. Współcześnie te tradycyjne metody wsparte są najnowszą wiedzą z dziedziny fizjologii, dzięki czemu wiemy już nie tylko, że masaż działa ale też jak to się dzieje. Co z kolei prowadzi do skuteczniejszego jego stosowania.
Rodzaje masażu
Są różne rodzaje masażu, w tym: klasyczny, limfatyczny, segmentalny, kosmetyczny, sportowy czy nawet erotyczny . Każdy z nich może dodatnio wpływać na stan zdrowia, także psychicznego, dlatego wszystkie je należy traktować jako masaż leczniczy.
Masaż leczniczy niezwykle rzadko ogranicza się tylko do jednego zabiegu. Z reguły jest to seria, czasami powtarzana cyklicznie aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów. O postępach, skuteczności zabiegów świadczy prowadzona przez masażystę dokumentacja dotycząca każdego pacjenta powinno z niej jasno wynikać, jakie rezultaty przynoszą stosowane zabiegi.
Przeprowadzenie masażu
Masaż może trwać od 45 do 60 minut. Z reguły każdy ucisk, chwyt należy powtórzyć (i to co najmniej dwa razy). Ważne jest to, że rozpoczęty masaż powinien być poprowadzony do końca, nie powinno przerywać się masowania w trakcie.
Podczas masowania mogą być stosowane różne dodatkowe środki – wspomagające, poślizgowe (np. lanolina, oliwka, talk) ale też kosmetyki pielęgnacyjne, odżywcze. Można stosować także środki rozgrzewające, przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Stosowanie niektórych środków, takich jak na przykład olejki zapachowe, ma działanie tylko i wyłącznie relaksujące (które także ma ogromne znaczenie np. dla redukcji stresu).
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA