Na jakie cierpienia były narażone dawniej kobiety ciężarne?
Kobiety w dawnych czasach nie miały praktycznie żadnej opieki medycznej podczas ciąży. Musiały dzielnie znosić trudy stanu błogosławionego. Nie mogły też przewidzieć, jaki los ich czeka, bo wtedy nie istniały przecież badania prenatalne nieinwazyjne, takie jak USG.
Co by zmieniły w ich życiu badania prenatalne?
Chyba przede wszystkim to, że gdyby ich dzieci były genetycznie obciążone, nie zdecydowałyby się na tak dużą ilość ciąż. Szkoda, że nie mogły nawet pomarzyć o czymś takim jak badania prenatalne koszt tych wszystkich poronień był z pewnością dużo boleśniejszy niż wstyd przed lekarzem- ginekologiem. Poza tym byłyby niemożliwe również z innych względów badania prenatalne Cena i brak stosownych urządzeń jest jednym z nich. Poza tym wszystkie kobiety zarówno te bogate, jak i biedne musiały rodzić w domu, bo nie było wtedy żadnych szpitali ani porodówek. Takie wtedy były standardy i nic nie można było z tym zrobić.
Kto w takim razie pomagał tym biedaczkom?
Wszystkie ciężarne musiały korzystać z usług akuszerek, a nie renomowanych medyków. Owszem kobiety te nieco znały się na porodach, ale nie miały przecież wykształcenia medycznego, Ich sposób badania przypominał nieco badania prenatalne nieinwazyjne, ale był głównie oparty na własnych doświadczeniach. To nie zawsze zwiastowało szczęśliwy koniec. Prawdę mówiąc, rodziny wiejskie były przeważnie wielodzietne, a to sprzyjało patologiom rozwojowym płodu. Przecież im więcej ciąż, tym większe ryzyko. Szkoda, że kobiety tamtych czasów nie mogły doświadczyć czym są badania prenatalne Koszt ich ewentualnego cierpienia byłby na pewno dużo mniejszy.
Dlaczego wielodzietność w tamtych czasach była tak istotna?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Potrzeba było wielu rąk do pracy. Miało to szczególne znaczenie na terenach wiejskich. Ilość osób determinowała tak naprawdę miejsce w hierarchii wiejskiej. Im ich było więcej, tym ona wzrastała. Wobec tego nie przydałyby się wiejskim matkom badania prenatalne Cena ich społecznej egzystencji niejako wpisana była w ryzyko poronień i dużej umieralności narodzonych już niemowląt. Potrzeba było setek lat, by powstało narzędzie medyczne, które, choć w części dałoby im możliwość świadomego wyboru. Pod koniec dwudziestego wieku takim światełkiem w tunelu okazały się badania prenatalne. Były one krokiem milowym dla ginekologii i położnictwa.