Obróbka stali: walcowanie na zimno i gorąco oraz cynkowanie ogniowe
Dobór stali zależny jest od wielu czynników, ale głównie wpływa na niego cel, dla którego chcemy wykorzystać elementy stalowe. Parametry, które trzeba uwzględniać to oczywiście trwałość i odporność na warunki zewnętrzne, ale także chociażby to, jak trudna będzie dalsza obróbka komponentów.
Walcowanie na gorąco
Obróbka stali określana jako walcowanie na gorąco nie zmienia właściwości konkretnego stopu stalowego, więc także go nie wzmacnia. Za to wiąże się ze zdecydowanie mniejszymi nakładami energii niż ma to miejsce w przypadku walcowania na zimno. Jaki produkt otrzymywany jest w tym procesie i czym się charakteryzuje? Przede wszystkim stal poddana walcowaniu na gorąco jest wyjątkowo łatwa w obróbce, ale jej powierzchnia nie jest tak jednolita jak przy zastosowaniu walcowania na zimno.
Walcowanie na zimno
Jak już wspomnieliśmy, efektem walcowania na zimno są produkty stalowe, których struktura jest bardziej jednolita, a właściwości samego produktu stalowego ulegają polepszeniu. Co to konkretnie oznacza? Podnosi się nie tylko wytrzymałość danego komponentu, ale także twardość.
Popularnymi produktami z tych dwóch grupy są rury gorącowalcowane i rury zimno ciągnione, ale także blachy stalowe poddawane właśnie takiej obróbce.
Cynkowanie ogniowe
Najestetyczniej wyglądają elementy stalowe, które zostały poddane obróbce w trakcie cynkowania ogniowego. Na czym polega ten proces? Produkty stalowe (po wcześniejszym przygotowaniu, które obejmuje między innymi zabiegi usuwające zanieczyszczenia i wygładzające) zanurzane są w kąpieli cynkowej. Efektem jest produkt, który nie tylko jest estetyczny, ale przede wszystkim odporny na działanie czynników zewnętrznych.