a
HomeZdrowie i urodaOpiekunki seniora całkiem dochodowa profesja

Opiekunki seniora całkiem dochodowa profesja

Opiekunki seniora całkiem dochodowa profesja

Na początku współpracy opiekunka musi znać swoje obowiązki, bo to determinuje jej plan dnia. Opieka nad seniorami w Niemczech tak jak wszędzie zależy przede wszystkim od stanu zdrowia seniora. Inaczej należy podchodzić do osoby chodzącej, a w inny sposób do obłożnie chorego. Opiekunka musi o tym wiedzieć, by odpowiednio przygotować się do pracy.

Dlaczego rodziny nie chcą zajmować się chorymi?

Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest niemożność pogodzenia pracy z opieką nad bliskim. Z tego też powodu łatwiej im wynająć opiekunkę i zapłacić jej pensję, niż stracić pracę i utknąć z chorym krewnym w czterech ścianach. Opieka nad seniorami w Niemczech to ciężki kawałek chleba. Trzeba jej poświęcić swój wolny czas, a nie każdego na to stać. Innym powodem jest strach, iż nie zdołają zapewnić seniorowi należytej opieki. Obawiają się, iż bardziej mu zaszkodzą, niż pomogą. W związku z tym wolą zatrudnić profesjonalistkę, która będzie wiedziała, jak się za to zabrać.

Jakie obowiązki musi wypełniać opiekunka?

Nie jest tajemnicą, że seniorzy to osoby raczej o słabej kondycji fizycznej. Największe trudności sprawiają im codzienne sprawunki. Zatem opiekunka osób starszych powinna robić im zakupy, pomagać w higienie osobistej, gotować lub przynajmniej dostarczyć posiłki, oraz jeśli zajdzie taka konieczność, pomagać wysprzątać mieszkanie.

Opieka nad seniorami w Niemczech to także wizyty u lekarza czy w przychodni. W związku z tym niemiecki bardzo się przydaje. W opiece nad seniorami w Niemczech liczą się też takie sprawy jak organizacja czasu wolnego lub udział w wydarzeniach kulturalnych. Jeżeli podopieczny zażyczy sobie pomocy i zechce w nim uczestniczyć, to opiekunka ma obowiązek mu towarzyszyć. Nie może odmówić, gdyż to też należy do jej obowiązków.

Czy praca w charakterze opiekunki się opłaca?

Jest to całkiem intratne zajęcie. Może nie przynosi kokosów, ale dzięki opiece nad seniorami w Niemczech można nieźle zarobić. Jest to związane z faktem, że wszystkie wydatki związane z utrzymaniem opiekunki pokrywają pracodawcy. Ona zarobione przez siebie pieniądze może wydać- na co tylko zechce. Jeżeli ma życzenie, to może przeznaczyć je na pomoc własnej rodzinie. A jeżeli nie, to może je zachować na cięższe czasy.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com