a
HomeCiekawePoważne życzenia imieninowe dla księdza

Poważne życzenia imieninowe dla księdza

Poważne życzenia imieninowe dla księdza

Wydawać by się mogło, że składanie życzeń jest rzeczą prostą, jednak nie dla każdego. Są ludzie, dla których składanie życzeń jest wręcz kłopotliwe, bo czują się przy tym skrępowani i nie wiedzą, co tak właściwie powiedzieć. A sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy trzeba złożyć życzenia księdzu. Co mówić, a czego nie, aby nasze życzenia nie wprawiły solenizanta w zakłopotanie.

Zwyczaj obchodzenia imienin

Obchodzenie imienin jest chrześcijańską tradycją, a zwyczaj ten jest bardzo popularny w naszym kraju. Do każdego dnia w miesiącu przypisane są imiona poszczególnych świętych. Spośród tych imion, podczas chrztu rodzice wybierają któreś dla swego nowo narodzonego dziecka i od tego dnia, święty ten staje się jego patronem. Ze względu na to, że imiona w kalendarzu często się powtarzają, to za dzień imienin wybiera się ten, który jest najbliższy dacie urodzin. Dawniej z okazji imienin, solenizant dostawał obrazek przedstawiający swojego patrona, dziś z tej okazji składamy życzenia i dajemy drobne upominki. Z racji tego, że imieniny w dużym stopniu związane są z wiarą, parafianie mają w zwyczaju składać życzenia duchownym ze swojej parafii. Jak powinny wyglądać życzenia dla księdza?

Poważne życzenia dla księdza na imieniny

Są sytuacje, kiedy należy zachować powagę i unikać głupich żartów, do jednej z takich sytuacji należy składanie życzeń dla kapłanów. Wówczas nie wypada nam korzystać ze śmiesznych wierszyków, które wysyłamy do znajomych. Piękne życzenia imieninowe dla księdza powinny być sformułowane z kulturą i z klasą, bez nieodpowiednich słów oraz żartów. Najlepiej, żeby były krótkie i zawierały wszystko, co chcemy przekazać w paru słowach czy zdaniach. Dobrze jest unikać oklepanych zwrotów typu „zdrowia, szczęścia, pomyślności” –  mimo że te wartości oczywiście są bardzo ważne, to jednak wypowiedziane automatycznie, jak gotowa formułka – brzmią dość banalnie. Układając odpowiednie życzenia dla księdza proboszcza, lepiej zrobić to trochę wcześniej i przemyśleć dokładnie, jak to sformułować. Jeżeli żyjemy z bliższych relacjach z duchownym, bo jest to np. ktoś z naszej rodziny, wtedy możemy wymyślić jakieś zabawne życzenia dla księdza, ale oczywiście z umiarem. Możemy też poprosić dzieci, aby ułożyły wiersz dla księdza i poszły z nami złożyć życzenia, na pewno będzie bardzo mile zaskoczony i wzruszony.

Słownie czy listownie?

Oczywiście lepiej jest składać życzenia osobiście, możemy przy okazji wręczyć księdzu drobny, imieninowy prezent – może to być jakiś drobiazg z dewocjonaliów, czekoladki czy dobra kawa. Popularne jest też śpiewanie pieśni religijnych z dedykacją dla księdza czy recytowanie wierszyków dla księdza od dzieci. Nie zawsze jednak mamy możliwość złożenia życzeń osobiście, ale nadal bardzo popularne są wszelkiego rodzaju kartki imieninowe. Ich wybór jest tak ogromny, że bez trudu znajdziemy taką, która będzie zawierała np. gotowe życzenia imieninowe dla księdza proboszcza – wystarczy się pod nimi podpisać i mamy gotową kartkę dla solenizanta. Dla tych, którzy nie chcą iść drogą na skróty i wysyłać oklepanych życzeń, dobrym pomysłem będzie napisanie samemu jakichś życzeń dla proboszcza – wtedy na pewno jeszcze bardziej go to ucieszy i poczuje się doceniony przez parafian.

Bez względu na to jaką formę życzeń imieninowych wybierzemy, duchownemu na pewno będzie bardzo miło, że pamiętaliśmy o nim w tym wyjątkowym dla niego dniu.

Więcej życzeń znajdziesz na stronie https://zyczeniowo.pl/ a jeśli szukasz dla niego prezentu to dobrym pomysłem mogą być spinki do mankietów.

 

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com