Play i Orange łączą siły dla sieci 4G
– Jesteśmy blisko wspólnego startu z Playem w przetargu na pasmo 2,6 GHz, którego ogłoszenie nastąpi w najbliższych tygodniach. Posiadanie tej częstotliwości pozwoli zaoferować usługi w oparciu o technologię LTE, która daje kilkakrotnie szybszy transfer niż UMTS. Koszty kupna częstotliwości, a potem budowy sieci są duże stąd warto je podzielić z korzyścią dla obydwu operatorów i naszych klientów. Aby wspólnie wystartować planujemy założenie spółki, która wzięłaby udział w przetargu i stała się właścicielem pasma. Dziś złożyliśmy wniosek do UOKiK, aby uzyskać na to zgodę – informuje na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Grupy TP.
– Nasza potencjalna współpraca z Orange to teoretyczna jak dotąd na polskim rynku idea "separacji funkcjonalnej" rynku – wspólny dostawca sieci, który obniża koszty i ryzyko dzięki korzyściom skali, a jednocześnie równy dostęp do zasobów dla operatorów obsługujących klientów końcowych i wreszcie pełna konkurencja na rynku detalicznym – przez oferty, cenniki, jakość, brand – zauważa z kolei Marcin Gruszka, rzecznik prasowy sieci Play.
– Jeśli jednak dostaniemy od UOKiK zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy do przetargu LTE, otworzy to drogę do jednego z najbardziej przełomowych projektów w Polskich telekomach ostatnich lat. I będzie bardzo duża pokusa, żeby tą drogą pójść – dodaje.
LTE to nowa generacja technologii mobilnej komunikacji, umożliwiająca szybkie przesyłanie ogromnych ilości danych w sposób skuteczny i efektywny kosztowo, dzięki optymalizacji wykorzystania widma częstotliwości. Dzięki większej prędkości sieci i zmniejszeniu opóźnień, konsumenci mogą korzystać z szerokiej gamy aplikacji (internetowych w czasie rzeczywistym, gry online, social media i wideokonferencji) podczas gdy są w ruchu. LTE będzie w stanie w przyszłości sprostać wymogom nowych i ulepszonych aplikacji mobilnych opartych o Internet.