a
HomeZdrowie i urodaPowiększenie piersi – i co dalej?

Powiększenie piersi – i co dalej?

Powiększenie piersi – i co dalej?

Powiększenie piersi - i co dalej?Jeszcze przed samą operacją powiększania piersi warto wiedzieć co będzie się działo już po przeprowadzeniu samego zabiegu. Żeby uniknąć komplikacji związanych z niewłaściwym postępowaniem, warto zawczasu przygotować się na wszystko to, co czeka Pacjentkę po operacji.

Możliwe powikłania

W przypadku niewłaściwego stosowania się do zaleceń lekarza po operacji powiększania piersi, może wystąpić cała seria powikłań, z których Pacjentka musi sobie zdawać sprawę. W przeciwnym razie nawet w przypadku najczęstszych objawów pooperacyjnych, może się pojawić obawa, że dzieje się coś niedobrego. Zazwyczaj jednak tak nie jest.
Najpowszechniejszym z nich są bóle piersi, związane z gojeniem się blizn. W ciągu pierwszych dni zdarzają się również nudności i brak apetytu. Niektóre pacjentki skarżą się również na uczucie rozpychania w piersiach, które towarzyszy im nawet do dwóch miesięcy.

Bóle głowy

Przez co najmniej kilka dni po wykonanym zabiegu powiększania piersi może być konieczne zażywanie środków przeciwbólowych. Oczywiście objaw ten nie musi wystąpić w każdym przypadku, ale uważa się go za najpowszechniejszy. Taka sama sytuacja dotyczy zresztą również wszelkich innych bólów pooperacyjnych, które po prostu trzeba jakoś przejść.
Tuż po operacji podaje się zazwyczaj środki przeciwbólowe w zastrzykach. Przynoszą one szybką ulgę, zarówno w przypadku bólów głowy, jak i obrzęków piersi. Jednak po wyjściu ze szpitala pozostają już tylko tabletki.
Powiększenie piersi to zabieg chirurgiczny, który wiąże się z koniecznością wykonania cięć i założenia szwów. W tej sytuacji trzeba pamiętać o tym, że przez jakiś czas (zazwyczaj do ok. 4 tygodni) Pacjentka powinna powstrzymać się od noszenia jakichkolwiek ciężkich rzeczy i wykonywania prac domowych, takich jak sprzątanie czy pranie.

Inne dolegliwości

Występujące po operacji powiększania piersi dolegliwości niezwiązane z bólem głowy, wiążą się zazwyczaj ze szwami, które założono po zabiegu. Najistotniejsze zalecenia z tym związane, to regularne, delikatne smarowanie blizn maściami, które z jednej strony łagodzą ból i obrzęk, z drugiej zaś przyspieszają gojenie się ran. Można również używać specjalistycznych plastrów, które unieruchomią nieco piersi i również przyspieszą gojenie. Należy też pamiętać o tym, by zawczasu zaopatrzyć się w biustonosze o większym rozmiarze. Musi to być jednak biustonosz elastyczny, bez fiszbin. W niektórych przypadkach zamiast biustonosza lepiej korzystać z pasa podtrzymującego piersi.
Dolegliwości związane z nudnościami występują w przypadku powiększania piersi dość rzadko. Jeśli już są, to zazwyczaj na tle psychosomatycznym. Wynikają ze stresu związanego z samą operacją, oraz z lęku przed ewentualnym bólem. Tego rodzaju dolegliwości występują zazwyczaj w ciągu doby. Trzeba jednak pamiętać o tym, by dużo pić i zjeść przynajmniej jakieś lekkie rzeczy.

Warto jednak pamiętać, że dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich ma na celu zminimalizowanie możliwości występowania takich objawów, a w przypadku ich wystąpienia, złagodzenie dolegliwości.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com