a
HomeCiekaweKuchnia polska w skrócie

Kuchnia polska w skrócie

Kuchnia polska w skrócie

Kuchnia polska w skrócieW kuchni polskiej króluje wiele rozmaitych potraw. Przepyszne są pierogi, knedle, gołąbki, kluski śląskie, pyzy, kopytka, kotlety zbożowe, fasolka lub groszek. Ulubioną potrawą polaków są kluski oraz pierogi.

Najczęstszym dodatkiem do białej kiełbasy jest chrzan tarty. Jest to potrawa, która spożywa się na święta Wielkanocne. W to święto spożywa się też jajka i schab. W święta Bożego narodzenia na stołach polaków króluje oczywiście barszcz czerwony, karp, dorsz jako znana potrawa „ryba po grecku”, i wiele innych odmian ryb. Polacy w Wigilię nie jedzą mięsa, dlatego ważne jest menu bezmięsne, które składa się z dwunastu potraw. W kolejne dni świąt Polacy spożywają potrawy mięsne, takie jak pieczenie, bigos z mięsem, bądź zrazy.

Tradycyjną potrawą polską są wcześniej wspomniane gołąbki. Różnego rodzaju pierogi: ruskie, z kasza gryczaną, z kapustą i grzybami, to również potrawa typowo Polska i jest ona potrawą spożywaną na święta Bożego Narodzenia. Do pierogów można dodać chrzan tarty. Ulubioną potrawą obiadową, spożywaną przez Polaków są ziemniaki i kapusta kiszona. Najczęściej w restauracjach opatrzona jest znakiem „tradycyjnej kuchni Polskiej”.

Polacy nie jedzą jednak tylko mięsnych obiadów, do ulubionych dań należą różnego rodzaju pierogi, kopytka, a także makarony. Podawane są one na słodko, jak również na słono. Do pierogów dodajemy także chrzan tarty. Potrawą często przygotowywaną przez nasze babcie są pyzy. Pyzy mogą być podane ze śliwką, z serem, bądź z mięsem, do nich podajemy też chrzan tarty.

Często na stołach Polaków znajduje się również sałatka warzywna, lub sałatka. Przygotowuje się te sałatki ze świeżych warzyw oraz dodaje się do nich majonez. Sałatka ze startą marchwią, jest przyrządzana z warzywami oraz z kaszą gryczaną.

Kolejna, wymienioną powyżej, potrawa polską, jest fasolka. Robi się ją z fasoli oraz z sosu pomidorowego i dodatku warzyw. Fasolka nie jest raczej potrawą świąteczną. Polacy się nią zajadają w zimowe dni, kiedy za oknem plucha. Do fasolki można podać chrzan tarty i garść przypraw.

Kuchnia polska to wbrew stereotypom nie tylko potrawy mięsne i mączne. tradycyjnymi potrawami są również przeróżne desery i ciasta. Do jednych z najbardziej uwielbianych ciast należy sernik na zimno. Polacy gustują również w takich ciastach jak jabłecznik, mazurek, babka czy makowiec. Kolejnym deserem polskim jest również budyń oraz kisiel.

Polacy gustują również w różnego rodzaju herbatach. Najczęściej w kraju nad Wisła pije się herbatę czarną, jednak w zimowe dni Polacy również piją herbaty rozgrzewające, na przykład z imbirem, cynamonem bądź z dodatkiem cytryny. Jedną z ulubionych herbat jest herbata zielona oraz herbata biała. Są to bardzo zdrowe herbaty.

Jak widać kuchnia polska jest dość różnorodna, lecz niestety znajdują się w niej głównie potrawy ciężkostrawne, które odkładają się w naszych organizmach. Na szczęście część z wymienionych potraw Polacy jedzą jedynie na święta, więc nie przyczyniają się one aż tak do wzrostu wagi. Mimo minusów wskazanych powyżej, polecam kuchnię polską ze względu na bogactwo smaków znajdujących się w niej.

Share With:
Tags

BozenaKowalczyk@dayrep.com

https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ https://4-bet.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-kluczem-do-komfortowego-relaksu-na-swiezym-powietrzu/ live url