Proces produkcji piwa bezalkoholowego
Kilka lat temu z krajów zachodnich przywędrowała do Polski moda na zdrowy tryb życia, smukłą sylwetkę i aktywny wypoczynek. Taki trend nieco kłócił się z obrazem błogiego lenistwa przy grillu i piwie. Jak wiadomo, alkohol i to pod każdą postacią, niewiele ma wspólnego ze zdrowym trybem życia. Na szczęście jest piwo bezalkoholowe!
Kiedy można mówić, że piwo nie jest napojem alkoholowym?
Wszelkie kwestie dotyczące klasyfikacji napojów alkoholowych oraz ich produkcji czy sprzedaży ściśle regulują przepisy polskiego prawa. Każdy producent piwa oraz sprzedawca musi ich przestrzegać, w przeciwnym razie naraża się na poważne konsekwencje prawne.
Między innymi z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości można się dowiedzieć, że piwo jest zaliczane do napojów alkoholowych dopiero wówczas, gdy zawartość alkoholu przekroczy w nim 0,5%. Jeżeli dany napój ma mniejszą zawartość alkoholu, to nie można go nazwać alkoholowym. Prawdziwym hitem ostatnich lat jest chociażby piwo bezalkoholowe.
Jak powstaje piwo bez alkoholu?
W tym miejscu jak najbardziej zasadnym wydaje się pytanie o to, jak przebiega proces produkcyjny piwa bezalkoholowego. Wiele osób może być bardzo zdziwionych, ale co do zasady, to nie odbiega on znacznie od produkcji tradycyjnego piwa o normalnej zawartości alkoholu. Składniki są bardzo zbliżone, o ile nie identyczne. Jedyna różnica jest taka, że pełnowartościowe piwo w ostatnim etapie produkcji pozbawiane jest zawartości alkoholu.
Jest kilka najbardziej popularnych metod odprowadzania alkoholu z piwa. Dzięki niektórym można uzyskać napój zupełnie pozbawiony procentów, w innym przypadku jest ich wciąż na tyle niewiele, że piwo takie będzie klasyfikowane jako napój bez alkoholu.
Jak odprowadza się procenty z gotowego piwa?
W zasadzie, wybór metody redukcji procentów z piwa zależy od preferencji producenta. Często można spotkać się z procesem dezalkoholizacji – na przykład w wyniku parowania alkoholu czy też jego odwirowania.
Jest jeszcze jedna metoda na to, by wyprodukować piwo bezalkoholowe. Chcąc mieć napój pozbawiony szkodliwych procentów, należy w odpowiednim momencie skutecznie przerwać proces fermentacji. Należy mieć w tym jednak doskonałe wyczucie, w przeciwnym przypadku piwo nie będzie miało nazbyt zachęcającego smaku.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Bezalkoholowe.com