a
HomeDom i wnętrzeRodzaje wkładów kominowych

Rodzaje wkładów kominowych

Rodzaje wkładów kominowych

Wkłady kominowe

Odpowiednie dobranie wkładu kominowego do potrzeb domu jest kwestią nie do przecenienia. Wkład nie tylko odpowiada za trwałość zastosowanych rozwiązań, ale także za bezpieczeństwo mieszkańców i bezawaryjną pracę całego systemu grzewczego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominowy?

Wkłady kominowe dobiera się według kilku, wcale nie aż tak skomplikowanych zasad. Nasz wybór powinniśmy jednak zawsze poprzedzić uważnym przejrzeniem specyfikacji kotła lub posiadanego przez nas urządzenia grzewczego. A potem ściśle stosować się do zaleceń producenta.

Warto jednak wiedzieć, jakie wkłady zaleca się do poszczególnych typów urządzeń i dlaczego takie, a nie inne, rozwiązanie będzie akurat dla nas najlepsze.

Owal czy przekrój okrągły

Tutaj zasada jest prosta – wkłady kominowe owalne stosuje się w przypadku starszych kominów, których prześwit nie jest już wystarczający dla wymagań nowoczesnych urządzeń grzewczych. Owale, bo tak się często nazywa ten typ wkładów, najczęściej znajdują zastosowanie właśnie w trakcie modernizacji systemu grzewczego domu – gdy okazuje się, że komin nie będzie w stanie odprowadzić spalin z kotła, jeśli zamontujemy w nim tradycyjny wkład o przekroju okrągłym.

Wkład żaroodporny czy kwasoodporny

To, czy będzie nam potrzeby wkład kominowy żaroodporny czy kwasoodporny, zależy od paliwa, które będzie spalało nasze urządzenie grzewcze. Mówiąc najprościej, wkłady żaroodporne (czyli wykonane ze stali żaroodpornej) stosuje się w przypadku paliw stałych, takich jak chociażby drewno i ekogroszek, których efektem spalania są spaliny wysokotemperaturowe. Natomiast wkłady kwasoodporne (czyli wykonane ze stali kwasoodpornej) stosuje się w przypadku kotłów spalających olej opałowy lub gaz, których efektem pracy są spaliny niskotemperaturowe mogące reagować ze ściankami komina i powodować zmiany korozyjne.

Kominy izolowane

Kominy izolowane nie są tak naprawdę wkładami kominowymi, bo nie montuje ich się wewnątrz komina, ale mimo wszystko warto o nich wspomnieć. To rodzaj systemu kominowego pracującego w podciśnieniu, który jest osobną konstrukcją. Montuje się go albo jako osobny, wolnostojący komin, albo mocuje na ścianie budynku.

Wkłady kominowe turbo: dwuścienne i jednościenne

Wkłady kominowe turbo stosuje się do odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych. Mogą być albo jednościenne, albo dwuścienne, czyli izolowane. Kominy turbo wykonuje się ze stali kwasoodpornej ze względu na rodzaj opału, który wykorzystują kotły kondensacyjne, i ich sposób pracy.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com

am-project.org live url https://beesafe.pl/porady/czy-trzeba-miec-przy-sobie-prawo-jazdy/