Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – kiedy jest konieczne?
Praca w Niemczech to świetny sposób nie tylko na dodatkowy zarobek w sezonie letnim – coraz więcej osób decyduje się na stały pobyt w Niemczech lub na legalną pracę w systemie zmianowym. Pracując w Niemczech warto pomyśleć o tym, czy konieczne jest rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce. Kiedy musimy rozliczać się w ojczyźnie? Kiedy nie jest to konieczne?
Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – gdzie pracowałeś?
Zatrudnienie w Niemczech jeszcze do niedawna kojarzyło się nam przede wszystkim z pracą sezonową – korzystali z tej opcji głównie studenci czy uczniowie, decydując się na zatrudnienie na plantacjach i przy zbiorach. W ostatnich latach wiele osób wyjeżdżało do Niemiec aby podjąć się pracy opiekunki osób starszych czy chorych – zazwyczaj praca ta wiązała się z systemem zmianowym. Dzisiaj do Niemiec wyjeżdża coraz więcej specjalistów – są to zazwyczaj informatycy, ale również programiści czy inżynierowie. Przekonują, że proponuje się im nie tylko znacznie wyższe płace, ale też możliwość rozwoju zawodowego, uczestniczenia w licznych kursach. Pracując w Niemczech musimy pamiętać o rozliczeniu podatkowym – czy konieczne jest rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce? Okazuje się, że jest to konieczne w dwóch przypadkach!
Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – kiedy?
Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce jest konieczne, kiedy pracowaliśmy zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce jest również konieczne wtedy, kiedy pragniemy wnioskować o zwrot podatku z Niemiec. Wtedy wraz z polskim rozliczeniem dostajemy specjalne zaświadczenie, które przedstawiamy w rozliczeniu niemieckim. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z naszą deklaracją roczną warto skorzystać z pomocy doświadczonych księgowych z biur podatkowych, specjalizujących się w podatkach związanych z pracą za granicą.