a
HomeCiekaweWyjazd za granicę do pracy – wypełnij obowiązki podatkowe!

Wyjazd za granicę do pracy – wypełnij obowiązki podatkowe!

Wyjazd za granicę do pracy – wypełnij obowiązki podatkowe!

Praca za granicą wydaje się być coraz bardziej atrakcyjna, szczególnie dla osób niezwiązanych emocjonalnie z Polską. Najczęściej decyzja o wyjeździe zapada w momencie, kiedy pragniemy zdobywać nowe doświadczenia zawodowe czy też nawiązać kontakty z firmami zza granicy. O czym musimy pamiętać podczas podejmowania się pracy za granicą? Jakie są nasze obowiązki?

Miejsce zamieszkania, nowy numer konta, ubezpieczenie

Wyjazd poza granice polski do pracy wiąże się przede wszystkim z koniecznością znalezienia sobie odpowiedniego miejsca do mieszkania. Wiele dużych firm zatrudniających pracowników zza granicy proponuje na początek wynajęcie jednego z niewielkich mieszkań służbowych – to spore ułatwienie, szczególnie kiedy nie możemy samodzielnie wcześniej znaleźć czegoś na własną rękę. Drugim istotnym zagadnieniem jest założenie konta w lokalnym banku – to właśnie na nie będzie przelewane nasze wynagrodzenie.
Ważne jest zadbanie o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. W tym celu koniecznie znajdźmy odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne – w zdecydowanej większości krajów UE nie jest ono obowiązkowe, przez co konieczne jest wykupienie go od firmy prywatnej. Ubezpieczenie zdrowotne będzie niezbędne w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

Co z podatkami?

Kwestie podatkowe powinny być dla nas kluczowe – jako pracownicy zatrudnieni legalnie musimy wywiązać się z tego obowiązku. Z rozliczeniem podatku z Niemiec nie powinno być problemów – formularze tworzone są w taki sposób, aby całość była zrozumiała dla podatnika. W razie problemów warto zgłosić się do jednego z biur podatkowych specjalizujących się w kwestiach międzynarodowych, np. zwrot-podatkow.pl. Nie zapominajmy o możliwości odliczeń od podatku – w przypadku zwrotów ich wysokość może nas pozytywnie zaskoczyć.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com