a
HomeMotoryzacjaSamochód z Francji – co warto wiedzieć przed zakupem?

Samochód z Francji – co warto wiedzieć przed zakupem?

Samochód z Francji – co warto wiedzieć przed zakupem?

Szukając samochodu, rzadko kiedy ograniczamy się do polskiego rynku zbytu. Coraz więcej kupujących szuka samochodów na własną rękę również w Niemczech, we Włoszech czy we Francji. Samochód z Francji to nie lada gratka – Francuzi nie tylko dbają o swoje pojazdy, ale też są miłośnikami wyszukanych marek. To świetny kierunek do poszukiwania nowego auta!

Jak sprowadzić samochód z Francji?

Istnieją dwie drogi poszukiwania samochodu z Francji. Pierwsza to poszukiwania na własną rękę – zajmuje to nieco czasu, jednak daje możliwość osobistego negocjowania ceny ze sprzedającym. Kupując samodzielnie, musimy też zastanowić się, w jaki sposób samochód dotrze do Polski: na własnych kołach, czy też może na lawecie? Jeśli chcemy samochód sprowadzić prowadząc go, konieczne będzie załatwienie czasowego ubezpieczenia, które jest niezbędne do poruszania się po publicznych drogach. Jeśli samochód ma przyjechać na lawecie nie musimy przejmować się dodatkowym ubezpieczeniem. Drugą opcją na samochód z Francji jest wynajęcie komisu, by wykonał to zadanie za nas. Opcja ta z pewnością jest bardziej kosztowna, gdyż komis pobierze prowizję za taką usługę. Atutem jest tu jednak zaoszczędzony czas oraz znaczne ograniczenie spraw urzędowych, które musielibyśmy załatwić samodzielnie.

Samochód z Francji – rejestracja w Polsce

By móc zarejestrować samochód z Francji w Polsce konieczne dostarczenie kompletu dokumentów do wydziału komunikacji i opłacenie podatku akcyzowego. Wysokość akcyzy naliczana jest na podstawie pojemności silnika zakupionego pojazdu. Jeśli samochód nie posiada ważnego badania technicznego, konieczne jest również dopełnienie tego obowiązku i doniesienie do urzędu komunikacji zaświadczenia o stanie technicznym samochodu. Na dopełnienie formalności związanych z rejestrowaniem samochodu mamy 30 dni.

 

 

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com