a
HomeCiekaweShabby chic – zrób to sam!

Shabby chic – zrób to sam!

Shabby chic – zrób to sam!

Shabby chic - zrób to samShabby chic to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów we wnętrzarskiej modzie. Ten niepowtarzalny i niepodrabialny styl ma pewną ogromną zaletę – wszystkie dekoracje i stylizacje mebli shabby chic, możemy wykonać samodzielnie! Nie wymaga to zgromadzenia profesjonalnego sprzętu stolarskiego czy specjalistycznych umiejętności! Wystarczy garstka informacji i zapał do pracy.

Zaniedbany luksus, bo to właśnie oznacza Shabby chic, rządzi się swoimi prawami. Podstawową cechą tego stylu, jest zamiłowanie bo pastelowych kolorów, przede wszystkim różu i błękitu. Mnóstwo w nim także delikatnych tkanin, zdobnych w motywy roślinne i kwiatowe. Shabby to zdecydowanie styl bardzo kobiecy i romantyczny, w którym doskonale odnajdzie się każda wielbicielka powieści Jane Austen. Jednak znakiem rozpoznawczym Shabby chic są meble i dekory, celowo postarzane, bielone i odrapane. Wrażenie zaniedbanych i zniszczonych przedmiotów jest tylko pozorne, bo wszystkie te zadrapania i uszkodzenia są dokładnie przemyślane i zamierzone.

Meble w stylu shabby

Jeśli chcemy odnowić jakiś stary mebel w stylu shabby, pierwszą czynnością jest dokładne oczyszczenie drewnianej powierzchni. Musimy pozbyć się starych warstw aż do surowego materiału. Tylko dzięki temu późniejsze zabiegi będą naprawdę zadowalające.

Aby nasze zadrapania wyglądały estetycznie, musimy wykonać je przy użyciu dwóch produktów. Pierwszy będzie stanowił bazę. Będzie to bejca lub farba akrylowa w ciemnym kolorze, który będzie przebijać spod finalnej warstwy. Gdy nałożony produkt wyschnie, trzemy najzwyklejszą świecą z białego wosku w miejscach, w których wykonamy później przecierki. Najlepiej będą się prezentować tam, gdzie przetarcia mogłyby powstać naturalnie, na skutek zwykłego użytkowania, czyli w rogach, na kantach itp. Nadmiar wosku należy usunąć delikatnie szmatką. Następną czynnością jest pokrycie powierzchni mebla finalną warstwą, najlepiej białej farby, ale świetnie sprawdzi się także miętowa lub błękitna.

Ostatnim etapem, po wyschnięciu produktu, jest wykonanie przecierek. W miejscach, w których woskowaliśmy mebel, ścieramy warstwę białej farby papierem lub gąbką ścierną. W ten sposób spod białej farby będzie przebijać ciemniejszy kolor. Przydatne produkty możemy znaleźć na http://www.castorama.pl/katalog-produktow/narz/materialy-scierne.html

Renowacja mebli lub dekoracji w stylu shabby nie jest trudnym zajęciem. Praca nawet na niewielkich drewnianych elementach, może być przyczynkiem do późniejszych większych wnętrzarskich wyzwań, a shabby chic może okazać się idealną receptą dla naszego mieszkania.

 

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com