a
HomeCiekaweSposoby na ściąganie długów

Sposoby na ściąganie długów

Sposoby na ściąganie długów

Sposoby na ściąganie długów(1)W każdej dziedzinie, w jakiej przychodzi nam obracać większymi sumami istnieje ryzyko, że trafimy na nieuczciwych współpracowników bądź klientów jest wysokie. Warto przede wszystkim zachować czujność. Jeśli jednak prewencja nie jest już możliwa, należy rozpatrzyć inne warianty działania. Pierwszy z nich stanowi próba ułożenia się z dłużnikiem w ramach ugody – polubownie, bez pośrednika. To niewątpliwie najprostszy sposób, by odzyskać należne sobie środki. Niestety – nie zawsze jest on skuteczny, toteż warto w tym samym czasie wykonać research, aby znaleźć godną zaufania firmę windykacyjną. Jej przedstawiciele szybko zdobędą informacje na temat posiadanych przez dłużnika nieruchomości oraz środków finansowych, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie (bądź zapowiedź takowych) konkretnych metod operacyjnych i administracyjnych w ramach ściągania należności. Rzecz jasna osoba dłużna pieniądze wierzycielowi jest zawsze doskonale poinformowana o tym, iż w jej sprawie jest prowadzona sprawa – leży to w gestii firmy windykacyjnej – bądź wierzyciela. Warto o to zadbać – nie tylko zapewnimy dłużnikowi swoisty komfort, ale też sobie bezpieczeństwo w razie ewentualnych odwołań przed sądem.

Co dalej z długiem ?

Firma windykacyjna, zaczynając prowadzenie konkretnej sprawy, przesyła dłużnikowi wezwanie do zapłaty (oczywiście początkowo polubowne), ale oferuje też możliwość spłaty należności w innych formach (np. w systemie ratalnym). Bardzo ważne jest, aby dłużnik nie czuł się jak kolejny anonimowy „obiekt”, od którego trzeba odzyskać należność. Poznanie jego historii, sytuacji finansowej – to obowiązek dobrej firmy windykacyjnej. Ściąganie długów źle się w Polsce kojarzy – tymczasem istnieją firmy pracujące na to, by ten niekorzystny wizerunek stopniowo się zmieniał. Na pierwszym etapie – nazwijmy go polubowno – negocjacyjnym – można zdecydować się także na przejęcie długu. Na czym polega? Wymaga uczestnictwa osoby trzeciej, z którą podpisywana jest umowa. Dłużnik zostaje zwolniony z długu, natomiast podpisujący umowę zyskuje wierzytelność ale też możliwość obrotu nią. Jeśli jednak negocjacje z dłużnikiem nie przyniosą pożądanego efektu, konieczne jest wejście na drogę sądową. Bardzo istotne jest, by skompletować wszelkie niezbędne dokumenty i faktury (bądź zlecić komuś tę czynność). Jeśli pragniemy jak najszybciej zakończyć sprawę z korzystnym wynikiem, warto zasięgnąć też wsparcia u profesjonalisty (w tym wypadku jest to radca prawny). Nakaz sądu jest rzecz jasna prawomocny, jednak termin jego spłaty wynosi 2 tygodnie. Można zatem złożyć w tym czasie ofertę polubownej spłaty zadłużenia. Gdy takowa nie nastąpi, a poza tym dłużnik nie poczuwa się do żadnej finansowej odpowiedzialności za swoje długi, konieczne jest rozpoczęcie etapu egzekucyjnego. Tutaj składa się wniosek egzekucyjny (warto rozważnie wybrać kancelarię komorniczą), jednocześnie jednak – warto przez cały okres działań korzystać z usług profesjonalnego windykatora. Pomoże on wybrać odpowiednie jednostki, a także usprawni wszystkie działania.

Kilka słów na koniec…

Na koniec warto zaznaczyć, że każdy dług jest zobowiązaniem. Osoba, wobec której dłużnik ma uregulować świadczenie, jest jego wierzycielem w świetle polskiego prawa. Ale uwaga – wyróżniamy różne rodzaje długu i wierzytelności – są one związane z typem prowadzonej działalności oraz posiadaną osobowością prawną. Windykacja natomiast, mimo iż jest działalnością prowadzoną także w formie pozasądowej, musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Możemy zatem domagać się jedynie adekwatnej rekompensaty za utracone mienie (ruchome bądź nie), tudzież zadośćuczynienia, jeśli zaistniały wyjątkowe okoliczności. Nie należy jednak mylić windykacji z działalnością rozbójniczą, prowadzoną w ostatnich miesiącach przez niektórych komorników. Firma Wertus gwarantuje, że poza skutecznością jej działania są w 100 procentach legalne i nie uwłaczają niczyjej godności.

Więcej: http://wertus-windykacja.pl

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com