a
HomeCiekaweSpróbuj jak najlepiej umotywować swoich pracowników do pracy!

Spróbuj jak najlepiej umotywować swoich pracowników do pracy!

Spróbuj jak najlepiej umotywować swoich pracowników do pracy!

Jak się okazuje wybór właściwego sposobu motywowania pracowników do pracy wcale nie jest łatwy. Zatem, co należy zrobić i jak najlepiej motywować, aby rzeczywiście umotywować swoich pracowników do pracy? Sposób motywowania powinien być dobrany jak najbardziej indywidualnie do danego pracownika, w zależności od jego potrzeb i upodobań.

W związku z tym niezależnie od tego, jaki sposób motywacji przyjmiemy jako główny – czy będzie to motywacja płacowa pracowników, czy też motywacja pozapłacowa powinniśmy dobrać ją konkretnie do danej osoby.

Jest w czym przebierać, czyli sposoby motywowania pracowników

Różnego rodzaju sposobów na motywowanie pracowników do pracy jest bardzo wiele, jednakże można je podzielić przede wszystkim na:
– sposoby płacowe, czyli wszelkie metody motywacji przy pomocy środków finansowych, które są przyznawane pracownikowi w ramach pewnego rodzaju bonusu;
– sposoby pozapłacowe – wśród których należy wskazać w szczególności sposoby, takie jak prowadzenie rozmowy z pracownikiem, przyznawanie mu uznania w postaci różnorakich pochwał, jak również przydzielenie mu możliwości samorozwoju w firmie oraz możliwości awansu na wyższe stanowisko.

Wszystkie te sposoby dają pracownikowi nowe możliwości i spełniają jego określone potrzeby, dzięki czemu może on się czuć naprawdę doceniany za pracę, którą wykonuje na co dzień. Z kolei pracodawca może przebierać w różnego rodzaju środkach i z pewnością przy odpowiednim zaangażowaniu jest on w stanie właściwie umotywować do pracy praktycznie każdego pracownika.

Nie daj się ponieść i motywuj z głową – rozważnie!

Chcąc właściwie zmotywować swoich pracowników do pracy powinieneś szczególnie pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – umiar. Co za tym idzie, jeśli motywujemy przy pomocy jednej, konkretnej metody nie powinniśmy jej łączyć z innymi. Jak się okazuje ta złota zasada nie dla wszystkich jest jednak taka oczywista! Dla przykładu jeśli przyjęliśmy metodę motywacji płacowej pracowników nie powinniśmy dodatkowo zasypywać ich pochwałami, żeby nie okazało się za chwilę, że stosowanych przez nas metod motywacji było zbyt wiele i odniosły one praktycznie odwrotny skutek od zamierzonego. Co więcej warto, aby nasze sposoby motywacji były prowadzone dyskretnie, tak aby pracownik nie do końca zdawał sobie sprawę z tego, że istnieje jakieś drugie dno naszego zainteresowania jego pracą.

Zatem, czy w ogóle warto motywować?

Oczywiście, że tak. Przecież wszelkie sposoby motywacji pracowników służą przede wszystkim zwiększeniu jakości i efektywności ich pracy, a lepsza jakość ich pracy to także bardziej zadowoleni klienci danej firmy. Motywacja płacowa pracowników lub motywacja pozapłacowa – nieważne – to wszystko z pewnością się opłaci!

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com