a
HomeTechnologiaTeowniki i ich zastosowanie

Teowniki i ich zastosowanie

Teowniki i ich zastosowanie

Nazwa teowników wiąże się z ich przekrojem, który ma kształt litery T. Najczęściej takie profile wykonane są ze stali lub aluminium i mają szerokie zastosowanie w budownictwie do wszelkiego rodzaju konstrukcji oraz jako elementy konstrukcyjne maszyn np. budowlanych.

 

Krótki opis

Profile aluminiowe oraz stalowe (https://pawotex.com/profile-stalowe/) są jednym z najczęściej kupowanych wyrobów hutniczych i mają one bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Najbardziej popularne są profile (inaczej zwane kształtownikami) o przekroju w kształcie litery T, czyli teowniki. Ten typ profili, ma główne zastosowanie jako element konstrukcji budowli oraz maszyn np. rolniczych. Standardowe profile, które możemy znaleźć w katalogu, to te o długości 1 metra bieżącego (mb) lub 2 mb. Z reguły u producentów jest możliwość zamówienia teowników o niestandardowych długościach.

 

Aluminium czy stal?

Teownik aluminiowy czy teownik stalowy? Czym się różnią i który rodzaj wybrać? Sprawdź katalog na https://pawotex.com/teowniki/. Jak się łatwo domyślić, przede wszystkim różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Na początek parę zdań o tych pierwszych. Teowniki aluminiowe są dużo lżejsze od tych stalowych, ale równie wytrzymałe, a dodatkowym plusem jest to, że teownik aluminiowy anodowany będzie bardziej odporny na korozję. Profil wykonany z tego tworzywa można przycinać do dowolnej długości, spawać oraz łączyć za pomocą specjalnych złączek. Teownik aluminiowy można też wyginać za pomocą specjalnych maszyn, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania go do każdej konstrukcji.

A co z drugim rodzajem teowników? Stal jak wiadomo, znana jest z takich właściwości jak twardość, sprężystość oraz duża wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie. Dlatego teownik stalowy odgrywa ważną rolę w budownictwie jako element konstrukcji, które muszą być bardzo wytrzymałe na nacisk. Jednak stal jest materiałem bardzo podatnym na korozję, aby zmniejszyć tę podatność lub całkiem ją wyeliminować, stosuje się procesy galwanizowania stali. Galwanizacja polega na pokryciu jednego metalu cienkimi powłokami innego np. cynkiem, chromem czy miedzią, tak powstają różne gatunki stali nierdzewnej. Dzięki temu teownik ze stali nierdzewnej będzie odporny na korozję oraz działanie czynników zewnętrznych.

 

Zastosowanie teowników

Kształtowniki tego typu mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Te aluminiowe, ze względu na to, że są lekkie, ale wytrzymałe – używane są jako szkielety przeróżnych konstrukcji, np. w branży muzycznej do budowy scen czy stelaży pod nagłośnienie oraz oświetlenie. Również w pracach remontowych są niezwykle przydatne, wykorzystuje się je jako elementy stelaży pod płyty kartonowo-gipsowe. Teownik stalowy, ze względu na to, że jest cięższy, ma zastosowanie w konstrukcjach, które wymagają dużej odporności na nacisk i duże obciążenie, jak hale magazynowe czy różnego rodzaju obiekty przemysłowe np. szklarnie. Teowniki ze stali mają również zastosowanie przy wznoszeniu słupów energetycznych, w konstrukcji dachów, maszyn czy jako elementy bram oraz ogrodzeń. Jeśli potrzebne są nam teowniki, katalogi w sklepach internetowych oferują różne ich rodzaje.

 

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com