a
HomeZdrowie i urodaUbytki w jamie ustnej – co z nimi robić?

Ubytki w jamie ustnej – co z nimi robić?

Ubytki w jamie ustnej – co z nimi robić?

licówki porcelanowe

Próchnica stała się jednym z najpowszechniejszych problemów w Polsce – szacuje się, że co drugi Polak posiada przynajmniej jeden nieleczony ubytek. Taka sytuacja jest wynikiem niedostatecznej higieny jamy ustnej, ale też złej diety, pełnej cukrów oraz słodyczy.

Ubytki najczęściej możemy zauważyć sami – są to niewielkie zmiany na powierzchni zębów. Ich leczenie w początkowym stadium jest bezbolesne. Kiedy jednak zmiany zaczną naciekać pojawia się ból. Czasami, kiedy zmiany są nieodwracalne i zajmują większą część zęba lekarz decyduje się na leczenie kanałowe lub tez usunięcie zęba. Ostatnia metoda wydaje się być dobrą, gdyż w przeciwieństwie do leczenia kanałowe i odbudowy korony z materiałów protetycznych możliwe jest wstawienie implantu czy innego zamiennika naturalnego zęba. W przypadku odbudowy korony istnieje duże ryzyko odwapnienia pozostałej części zęba i jego stopniowe kruszenie się.

Usuwamy ząb…

Usunięcie zęba nie jest przyjemnym zabiegiem, jednak kiedy wykonuje go doświadczony stomatolog nic nie ma prawa pójść źle. Przede wszystkim konieczne jest znieczulenie pacjenta. W tym celu stosowane jest znieczulenie miejscowe, które w zupełności wystarcza, aby zabieg był bardziej komfortowy. Kolejnym krokiem jest bezpieczne usunięcie zęba oraz zabezpieczenie dziąsła. Będzie ono musiało się wygoić – zazwyczaj trwa to 2-3 tygodnie. Po usuniętym zębie w szczęce pozostaje szpara. To od decyzji pacjenta zależy, czy zostanie ona uzupełniona czy nie.

Jakie są wskazania do uzupełniania zębów? Przede wszystkim estetyczne – brak zęba może spowodować zapadanie się szczęki oraz stopniową zmianę mimiki twarzy. W przypadku samych zębów szpara powoduje ich przesuwanie się oraz zmniejszenie napięcia pomiędzy nimi. W najgorszych wypadkach zęby mogą zacząć się chwiać! Najczęściej stosowanymi metodami uzupełniania lub w łukach zębowych jest stosowanie implantów lub mostów.

Nieestetyczny wygląd leczonego zęba

Zdarza się, że pomimo leczenia ząb nie wygląda już tak dobrze jak przed chorobą. Nie ma sensu go jednak wyrywać, gdyż jako element jamy ustnej spełnia swoje zadanie. Aby polepszyć jego estetykę, można zastosować licówki porcelanowe. Ten rodzaj nakładki jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy pragniemy przywrócić blask naszym zębom. Licówki są zakładane na stałe – są one cementowane z powierzchnią wcześniej przygotowanego zęba. Ich kolor i struktura do złudzenia imitują naturalną powierzchnię zęba.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com