a
HomeCiekaweUcz dziecko oszczędzać od małego

Ucz dziecko oszczędzać od małego

Ucz dziecko oszczędzać od małego

Świadomość finansowa Polaków wzrasta i nie ulega to żadnej wątpliwości. Wreszcie zdajemy sobie sprawę, że aby móc cieszyć się płynnością finansową, musimy nie tylko generować odpowiednie dochody, ale też oszczędzać nadwyżki pieniędzy. Do tej pory więcej wydawaliśmy, aniżeli zarabialiśmy. Czas to zmienić, bo tylko oszczędności pozwolą nam na realizację inwestycji, które wpłyną na wzrost komfortu codziennego życia. To zresztą dlatego oszczędzania powinniśmy uczyć już nasze dzieci od najmłodszych lat. Wiadomo, że to rodzice w większości przypadków chcą zadbać o dobry start w dorosłe życie swoich dzieci. Nie oznacza to jednak, że już kilkuletnie maluchy nie mogą uczyć się wartości pieniądza. Z całą pewnością nauka oszczędzania przyniesie im korzystne efekty w przyszłości. Dowiedz się, jak zachęcić dzieci do zarządzania swoim „kieszonkowym”. Przedstawiamy najlepsze sposoby na to, by nauka oszczędzania była również świetną zabawą.

 

Zabawa z pieniądzem w tle – licząca skarbonka

 

Zabawa w sklep albo bank to świetny przykład na to, jak rozrywka może uczyć i to już od najmłodszych lat. Producenci zabawek oraz rozmaitych gadżetów oferują nam mnóstwo akcesoriów, dzięki którym taka będzie odbywać się w pełni profesjonalnie. Do wyboru mamy kasy sklepowe, imitacje terminali płatniczych, sejfy bankowe czy atrapy niszczarek do banknotów. To doskonała propozycja dla maluchów, ale tez starszych dzieci, które już rozpoczynają swoją przygodę z prawdziwymi pieniędzmi. Nauka mechanizmów zarabiania i wydawania środków finansowych pozwoli im na szacunek do pieniędzy oraz racjonalne wydatkowanie posiadanych kwot. Dzieci mają najczęściej tendencję do wydawania od razu wszystkich „zaskórniaków”. Muszą nauczyć się dokonywać rozsądnych wyborów, a zabawa w sklep i bank z całą pewnością im w tym pomoże.

 

Oszczędzanie ze skarbonką – skarbonka bankomat

 

Co ciekawe, dzisiaj odkładanie pieniędzy nie musi być nudne, a świnka skarbonka już dawno odeszła do lamusa. Dzisiaj hitem są skarbonki, które automatycznie liczą zgromadzone monety, dzięki czemu dziecko od razu wie, ile pieniędzy już udało mu się odłożyć, a ile jeszcze brakuje do spełnienia założonego celu. Daje to ogromną motywację, ale też satysfakcję, bo widać wyraźnie, że jednak oszczędzanie jest opłacalne.

Do wyboru mamy też inne rodzaje skarbonek, większość z nich jest na tyle atrakcyjna, że bez wątpienia może stanowić doskonały pomysł na prezent. Przykładem może być skarbonka w kształcie bankowego sejfu albo skarbonki tworzone na wzór ulubionych postaci z bajek, na przykład tak modnych w ostatnim czasie jednorożców.

 

 

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com