a
HomeCiekaweUOKiK: Wszystkie telefony będą bez SIM-locka

UOKiK: Wszystkie telefony będą bez SIM-locka

UOKiK: Wszystkie telefony będą bez SIM-locka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów nie zgadza się na pobieranie przez operatorów komórkowych opłat za ściągnięcie blokady SIM-Lock z telefonu w czasie trwania umowy.

– Brak jest podstaw do pobierania takich opłat. Biorąc pod uwagę, że po wygaśnięciu umowy usługa ta jest bezpłatna, naszym zdaniem pobieranie opłaty pełni de facto funkcję dodatkowej kary umownej, która jest nieuzasadniona w świetle prawa telekomunikacyjnego, a jednocześnie stanowi dodatkową barierę mającą zniechęcić konsumenta do ewentualnej zmiany operatora – mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Argumentację urzędu popiera także sąd.

SIM-Lock to blokada stosowana w telefonach kupowanych w sieci sprzedaży danego operatora. Zabezpieczenie powoduje, że telefon nie będzie współpracował z kartami SIM należących do konkurencyjnych operatorów. Na szczęście coraz więcej telefonów komórkowych oferowanych przez operatorów nie posiada już takiej blokady. Taki trend zapoczątkowała komórkowa sieć Era, która w styczniu 2009 roku rozpoczęła sprzedaż telefonów w promocyjnych ofertach bez blokad SIM-Lock.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com