a
HomeCiekaweSzczeniaki w domu

Szczeniaki w domu

Szczeniaki w domu

chihuahua-820085_1280Wychowanie dziecka stanowi ogromną odpowiedzialność. Szczególnie, jeśli to psie dziecko. Wiadomo, że bycie opiekunem szczenięcia wiąże się z wieloma obowiązkami – dlatego też warto, nim zdecydujemy się na przyjęcie sympatycznego czworonoga pod swój dach – poczynić pewne przygotowania.
Przede wszystkim konieczne jest zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria oraz odpowiednio dobrane pożywienie dla przyszłego pupila. W kwestii wyposażenia istnieje kilka szczególnie istotnych elementów, o których jakość należy zadbać. Należy do nich niewątpliwie legowisko. Powinno ono być… funkcjonalne i proste, najlepiej niedrogie. Szczenięta mają zwyczaj obgryzania swoich posłań, toteż kupno drogiego, zaawansowanego technologicznie modelu zdecydowanie mija się z celem.
Lepiej początkowo „ułożyć” naszego ulubieńca na starym materacu bądź kilku kocach – miękkość i ciepło nie muszą oznaczać dodatkowych kosztowności. Istotne jest też, by owo miejsce wypoczynku nie znajdowało się w miejscu odosobnionym. Warto pamiętać, że szczenięta (jak i większe psy) muszą uczestniczyć w naszym życiu, aby poczuć się jego częścią. To oczywiste, lecz niestety czasami właściciele zapominają o takich prostych zabiegach. Kolejnymi ważnymi elementami ekwipunku są smycz oraz obroża. Warto pamiętać, by kupić smycz, która nie prowokuje szczeniaka do gryzienia (a więc optymalny będzie model z taśmy lub liny, lepiej nieautomatyczny). Szczenię dopiero się uczy, toteż także obroża powinna spełniać podstawowe zadanie – przyzwyczajać. Wybierzmy model miękki, lekki i bezzapachowy. Konieczny jest także zakup przeciwpchelnej obroży. Poza miejscem do spania i akcesoriami spacerowymi, szczenię powinno mieć swoje specjalne miejsce do spożywania posiłków.

Warto zaopatrzyć się w co najmniej 2 miski – proste do utrzymania w czystości oraz sterylności (najlepiej stalowe, bo choć są dość drogie, to mogą służyć przez długi czas). Miska może, a wręcz powinna być zbyt duża – dzięki temu psu będzie wygodniej jeść, a nam wyznaczyć porcję (maksymalnie połowę miski). Oczywiście codzienna pielęgnacja psa obejmuje też dbanie o higienę. Warto zaopatrzyć się zarówno w szczotkę do zębów, pastę dla psów, jak i specjalny szampon (na rynku istnieją warianty dostosowane do potrzeb szczeniąt) oraz szczotki do wyczesywania sierści szczenięcej. Przez cały czas musimy też pamiętać, że będziemy mieć do czynienia z dzieckiem – stąd – warto zainwestować w zabawki, ważne jednak, by były bezpieczne dla psiaka. Ich wybór jest naprawdę duży, toteż dobrze będzie wybrać ekologiczne produkty, niekoniecznie najdroższe. Nie powinniśmy dopuścić do tego, by pies się nudził – dla dobra naszego i naszego domu (oraz należących do nas np. butów). Szczenięta przez pierwsze tygodnie, a nawet miesiące sporo niszczą – i na to również należy być przygotowanym. Ewentualne zabrudzenia w obrębie domu zawsze można usunąć przy pomocy ręczników papierowych czy gazet – ich także warto poczynić zapas. Szczenięta z reguły szybko uczą się utrzymywania czystości oraz sygnalizowania potrzeb fizjologicznych, jednak dopóki to się nie stanie, dobrze jest usunąć dywany czy materiałowe wykładziny. Natomiast jeśli chodzi o odżywianie – to tutaj konieczna jest większa rozwaga, oraz ewentualne konsultacje ze specjalistą. Początkowo warto karmić malca tym samym pożywieniem, które utrzymywał o hodowcy. Preparaty witaminowe nie będą konieczne, o ile dobrany pokarm jest optymalnie dopasowany do potrzeb zwierzęcia i zawiera niezbędne mikroelementy. Poza nabyciem niezbędnych akcesoriów, pożywienia i innych elementów, warto zaplanować miejsce, w którym nasz nowy członek rodziny będzie rezydentem. Łatwo jest ograniczyć dostęp psa do niektórych pomieszczeń – wystarczy nabyć odpowiednie bramki, dostępne w większości sklepów budowlanych. Szczeniak nie powinien również chodzić po schodach, bowiem może to stanowić zbyt duże obciążenie dla jego stawów. Częste wyprowadzanie psa jest naturalnie naszym obowiązkiem – w przypadku szczeniąt to szczególnie istotne, bowiem uczą się one zarówno własnej fizjologii, jak i społecznych zachowań.

Przygotuj się na szczenięta w domu.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com